Australia skonsultowała się z UNRWA i innymi darczyńcami i jest przekonana, że agencja pomocowa nie jest organizacją terrorystyczną, powiedziała Wong. Nowe i dodatkowe zabezpieczenia będą chroniły środki przeznaczone na pomoc, a wstrzymane finansowanie w wysokości 6 mln dolarów australijskich (3,9 mln dolarów USA) zostanie natychmiast uwolnione – dodała.

„Tam są dzieci i rodziny, które głodują"

„Tam są dzieci i rodziny, które głodują i wraz ze społecznością międzynarodową możemy im pomóc” – powiedziała Wong.„Wiemy, że UNRWA odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu tej pomocy”, stwierdziła.

Reklama

Australia wraz z innymi krajami zawiesiła w styczniu finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA) po tym, jak Izrael oskarżył 12 spośród 13 000 pracowników agencji w Gazie o udział w ataku Hamasu 7 października.

ONZ wszczęła dochodzenie w sprawie zarzutów, a UNRWA zwolniła część personelu po tym, jak Izrael przekazał agencji informacje na temat zarzutów. Szwecja, Kanada i Unia Europejska w pewnym stopniu wznowiły finansowanie. Szef organizacji powiedział w zeszłym tygodniu, że jest ostrożnym optymistą i inni darczyńcy wkrótce wznowią finansowanie.

Wong zapowiedziała także przekazanie kolejnych 4 milionów dolarów australijskich dla UNICEF i 2 miliony dolarów australijskich na oddzielny obiekt ONZ dla Gazy. Australia przekaże także Jordanii i Zjednoczonym Emiratom Arabskim 140 spadochronów, które będą wykorzystywane do zrzutów pomocy dla Strefy Gazy z samolotów.