Utrzymujące się od kilku dni, intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi w południowej części Niemiec. Szczególnie dotknięte powodziami są kraje związkowe Bawaria i Badenia-Wirtembergia. Liczba ofiar śmiertelnych powodzi wzrosła do czterech.

Cztery ofiary powodzi

Jedyną dotąd ofiarą był strażak, który w sobotę wraz z trzema kolegami płynął gumowym pontonem na ratunek jednej z rodzin w Pfaffenhofen an der Ilm w Bawarii, ok. 35 km na północ od Monachium. 42-latek zginął, gdy ponton się wywrócił; pozostali strażacy zostali uratowani.

Reklama

W poniedziałek policja wydobyła w Schrobenhausen w Bawarii, ok. 50 km na północny-zachód od Monachium, z zalanej piwnicy martwą kobietę – przekazały lokalne władze. 43-letnia kobieta była poszukiwana od soboty. Z kolei w Badenii-Wirtembergii w wyniku powodzi śmierć poniosły dwie osoby. W poniedziałek w Schorndorf, ok. 30 km na zachód od Stuttgartu, z piwnicy jednego z domów wyłowiono ciała mężczyzny i kobiety.

Dunaj i jego dopływy pełne deszczówki

Stan klęski żywiołowej ogłosiło kilkanaście powiatów i miast w Bawarii, w tym Ratyzbona – jako pierwsze duże miasto. Po ciągłych opadach deszczu woda w Dunaju i kilku jego dopływach podniosła się do niebezpiecznego poziomu, co zmusiło tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów. Wiele szkół i przedszkoli na terenach najbardziej dotkniętych powodziami pozostało w poniedziałek zamkniętych.

Kanclerz Olaf Scholz, szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser i premier Bawarii Markus Soeder odwiedzili w poniedziałek tereny powodziowe w Górnej Bawarii. Scholz podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc i akcje ratownicze. Zapowiedział jednocześnie, że rząd federalny wesprze poszkodowanych. Kanclerz przestrzegł też przed zaniedbywaniem „powstrzymywania zmian klimatycznych, spowodowanych przez człowieka”.

Koleje i drogi nieprzejezdne

Z powodu niepogody ruch kolejowy na południu Niemiec jest znacznie ograniczony. Pociągi dalekobieżne nie kursują z północy i zachodu kraju do Monachium. Utrudnienia dotyczą także lokalnego transportu i odcinków autostrad niedaleko Monachium. Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) nadal ostrzega przed opadami z możliwością wystąpienia ulewnych deszczy na południu Niemiec.

Z Monachium Iwona Pałczyńska