Na 1 października zaplanowano start pierwszego od 1976 roku rosyjskiego lądownika księżycowego Łuna 25. Z tej okazji dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin zaprosił szefa CNSA Zhanga Kejiana do kosmodromu Wostocznyj, z którego ma zostać wystrzelona rakieta z lunarną sondą.

Pierwsi w kosmosie: Gagarin i Tiereszkowa

W kwietniu 1961 roku w pierwszy załogowy lot kosmiczny Rosjanie wysłali Jurija Gagarina. Dopiero miesiąc po tym amerykańska agencja kosmiczna NASA wysłała na pokładzie statku Mercury-Redstone 3 swojego pierwszego kosmonautę, Alana Sheparda. Dwa lata później w przestrzeń kosmiczną wystartowała pierwsza kobieta, Rosjanka Walentina Tiereszkowa.

Reklama

Międzynarodowy wyścig o podbój kosmosu przez wiele lat wygrywał ZSRR. Po jego upadku, w kwestiach eksploracji i badań wszechświata, Rosja stopniowo traciła przewagę nad Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Musk i jego kosmiczne rakiety

Po pierwszej udanej załogowej misji kosmicznej amerykańskiej firmy SpaceX w 2020 roku Roscosmos stracił monopol na loty załogowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dzięki temu SpaceX stał się jednym z najważniejszych graczy we współczesnym kosmicznym wyścigu. Na 2023 rok firma Elona Musksa zapowiedziała wysłanie grupy „turystów” na Księżyc w ramach podróży sfinansowanej przez japońskiego miliardera Yusaku Maezawę.

Administracja byłego prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła w 2020 roku, że jednym z celów realizowanego przez NASA programu Artemis, będzie powrót ludzi na Księżyc. W 2024 roku na jego powierzchni Księżycu stanie pierwsza kobieta.

Chiny wystrzeliły w lipcu 2020 roku sondę marsjańską Tianwen-1. W grudniu 2020 roku w ramach misji Chang’e 5, po raz pierwszy od 40 lat na Ziemię zostały sprowadzone próbki skał i gleby z Księżyca.