Kilka zagranicznych firm, w tym Ford i Nike, ogłosiło tymczasowe zamknięcia sklepów i fabryk w Rosji. Zawieszone łańcuchy dostaw mają skłonić rosyjskie władze do przerwania inwazji na Ukrainę.

W oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej partii rządzącej Jedna Rosja sekretarz jej rady generalnej, Andriej Turczak napisał, że wycofanie się międzynarodowych koncernów z rosyjskiego rynku jest wypowiedzeniem „wojny” przeciwko obywatelom Rosji.

W oświadczeniu wymieniono fińskie prywatne firmy spożywcze Fazer, Valio i Paulig, które niedawno ogłosiły zamknięcie swoich przedsięwzięć w Rosji.

„Jedna Rosja proponuje nacjonalizację zakładów produkcyjnych firm, które ogłaszają wyjście i zamknięcie produkcji w Rosji podczas operacji specjalnej na Ukrainie” – ogłosił Turczak.

Reklama

„To ekstremalny środek, ale nie będziemy tolerować zadawania ciosów nożem w plecy i będziemy chronić naszych ludzi. To prawdziwa wojna, nie przeciwko Rosji jako całości, ale przeciwko naszym obywatelom.” – dodał Turczak.

„Podejmiemy ostre środki odwetowe, działając zgodnie z prawami wojny.” – poinformował Turczak.

Dyrektor generalny spółki Paulig powiedział Reuterowi, że nie zmieni to jego planów wycofania się z Rosji. Fazer i Valio nie skomentowali całej sprawy.

Fazer, produkujący czekoladę, chleb i ciastka, ma trzy piekarnie w Petersburgu i jedną w Moskwie, zatrudnia około 2300 osób.

Valio ma fabrykę sera i zatrudnia 400 osób w Rosji, a Paulig ma palarnię kawy i zatrudnia 200 osób w kraju.

Finlandia jest bezpośrednim sąsiadem Rosji i nie jest członkiem NATO. W zeszłym tygodniu Helsinki zgodziły się wzmocnić więzi bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi, które z uwagą przyglądają się inwazji Rosji na Ukrainę.

Listę wszystkich firm jakie zdecydowały się wycofać z Rosji znajdziesz TUTAJ