Indywidualne sankcje nałożone przez Wielką Brytanię w piątek na 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym jego byłą żonę, Ludmiłę Putin i Alinę Kabajewą, uważaną za obecną partnerkę i matkę jego dzieci zostały całkowicie przemilczane przez kremlowskich propagandystów - napisał Nawalny na Twitterze (https://tinyurl.com/ya6m7p9d).

"Właśnie to pokazuje, jak słuszne było posunięcie Wielkiej Brytanii, premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Liz Truss działają teraz, pokazując niezwykłe przywództwo w reakcji na wojnę Putina na Ukrainie w ogóle, w szczególności zaś w kwestii sankcji" - skomentował rosyjski opozycjonista.

Nawalny podkreślił, że tego typu sankcje spotykają się z poparciem rosyjskich obywateli, którzy z zadowoleniem przyjęliby nawet bardziej radykalne kroki Zachodu.

I właśnie dlatego działająca całą dobę machina propagandowa Kremla o tym milczy, bo rosyjska opinia publiczna skomentowałaby działania Londynu tak: "to słuszne, nie żal mi ich, postępujecie właściwie" - zaznaczył więziony przez Kreml polityk. Dodał, że odniesienie się rosyjskich mediów do posunięć Wielkiej Brytanii wywołałoby też słuszne pytania o to, jak to się stało, że partnerka Putina i jej rodzina są miliarderami, którzy na dodatek z jakichś powodów trzymają swoje fortuny na "wrogich terytoriach", czyli na Zachodzie.

Reklama

Nawalny wezwał USA i Unię Europejską do przyjęcia sankcji podobnych do brytyjskich, a także nałożenia nowych ograniczeń, które byłyby "poważnym ciosem dla +partii wojny+ Putina". Dodał, że takie sankcje byłyby "wspierane przez większość obywateli Rosji".

Brytyjskie sankcje indywidualne nakładane w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę objęły już ponad tysiąc osób. Obejmują zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych ograniczeniami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie.