Orban i Putin w Pekinie

We wtorek portal Politico poinformował, że Orban będzie jedynym przywódcą unijnym, który weźmie udział w forum. Premier Węgier ma się spotkać w poniedziałek i wtorek z najważniejszymi politykami chińskimi.

Zaproszenie na forum zaakceptował również Putin. Rzecznik premiera Orbana nie odpowiedział na pytanie dziennika „Nepszava”, czy zamierza spotkać się z dyktatorem Rosji, który jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Reklama

Jak informuje dziennik „Magyar Nemzet”, potwierdzono już datę wizyty Putina w Chinach, ale nie została ona jeszcze podana do publicznej wiadomości. W dniach 16-18 października w ChRL ma przebywać również minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow – dodaje węgierski dziennik.

Regularne spotkania polityków

Politycy węgierscy regularnie spotykają się z politykami z Rosji i Białorusi. W połowie września w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto kolejny raz spotkał się z Ławrowem, zachęcając swoich zachodnich odpowiedników do tego samego.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)