Amerykańscy socjolodzy przeprowadzili sondaż wśród 1046 dorosłych Rosjan mieszkających w Federacji Rosyjskiej i na okupowanym przez Rosję Krymie, korzystając z danych pochodzących od rosyjskich operatorów telefonii komórkowej.

Spore poparcie dla Putina

Sondaż wykazał, że 67 proc. uczestników aprobuje politykę zagraniczną Putina, a 58 proc. aprobuje jego politykę wewnętrzną. 66 proc. planuje głosować na Putina w marcowych wyborach prezydenckich.

Reklama

Stosunkowo wysokie poparcie dla Putina utrzymuje się, mimo tego, że Rosjanie są niezadowoleni z rosnących cen, które powodują ogólne pogorszenie warunków życia, wskazują badacze.

Sprzeczne wyniki?

Socjolodzy stwierdzili także, że 63 proc. uczestników sondażu popiera wojnę na Ukrainie, a 64 proc. respondentów postrzega wojnę jako „walkę cywilizacyjną między Rosją a Zachodem”.

Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważa, że wynik ten kontrastuje z wynikami innych niezależnych rosyjskich sondaży, które wykazały malejące poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Badanie przeprowadzono w listopadzie 2023 r., wzięło w nim udział 1046 dorosłych Rosjan. Badanie zostało przeprowadzone przez osoby rosyjskojęzyczne za pośrednictwem telefonu komórkowego. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.

Ukraińska Prawda zwraca uwagę, że z październikowego sondażu rosyjskiego serwisu analitycznego Levada Center wynika, iż ​​70 proc. ankietowanych Rosjan jest gotowych poprzeć swojego dyktatora Władimira Putina, jeśli ten zdecyduje się zakończyć wojnę z Ukrainą. (PAP)