Wśród objętych zakazem mediów zachodnich znalazły się telewizja Biełsat i wydawany w Warszawie miesięcznik "Nowaja Polsza". Są to media, które posiadają edycje rosyjskojęzyczne.

Czołowe europejskie gazety, pisma i portale

Na liście widnieje 81 mediów, w tym czołowe europejskie gazety, pisma i portale, jak np. niemiecki tygodnik "Der Spiegel", hiszpański dziennik "El Mundo", francuski dziennik "Le Monde" czy portal Politico.eu, a także francuska agencja prasowa AFP.

Reklama

Rosyjskie MSZ przekazało w komunikacie, że media te zostały objęte zakazem nadawania w reakcji na uchwaloną przez Radę UE 17 maja decyzję o zakazie „jakiejkolwiek działalności nadawczej” dla kilku rosyjskich mediów, w tym agencji RIA Nowosti oraz kontrolowanych przez Kreml gazet "Izwiestija" i "Rossijskaja Gazieta".

Ograniczenia na terytorium Rosji dotyczą mediów krajów UE i ogólnoeuropejskich nadawców, którzy „systematycznie rozpowszechniają niewiarygodne informacje o przebiegu specjalnej operacji wojennej”. Takiego określenia władze Rosji używają wobec prowadzonej przez ten kraj wojny przeciwko Ukrainie.

Rosyjskie MSZ utrzymuje, że wprowadzony zakaz ma wyłącznie charakter „reaktywny”, a także że ograniczenia zostaną zdjęte, jeśli to samo zrobi UE wobec mediów rosyjskich.