Placówka na zaanektowanym półwyspie ma zostać otwarta we wtorek. Rosyjska agencja TASS poinformowała, że na Krym przybyła już ambasador Nikaragui w Rosji Alba Azucena Torres. Konsulem honorowym Nikaragui w Rosji - z siedzibą w Symferopolu - ma zostać Ołeg Bieławiencew, który, jak pisze portal Krym Realii, był uczestnikiem aneksji Krymu, za co został zaocznie skazany przez Ukrainę na 13 lat pozbawienia wolności.

MSZ w Kijowie wyraziło "stanowczy protest w związku z nielegalną i nieuzgodnioną z Ukrainą" wizytą ambasador na Krymie w celu wręczenia "tak zwanemu konsulowi honorowemu Nikaragui w Federacji Rosyjskiej z siedzibą w Symferopolu" patentu.

Ministerstwo wielokrotnie ostrzegało Nikaraguę, że działania naruszające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy są niedopuszczalne - czytamy we wtorek na stronie internetowej resortu. Wręczenie patentu tzw. konsulowi honorowemu stanowi poważne złamanie ukraińskiego i międzynarodowego prawa - dodano. Ministerstwo poinformowało o rozpoczęciu procesu zastosowania sankcji.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Nikaragua była wśród 11 państw, które zagłosowały przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych potępiającej referendum i aneksję Krymu.