Żołnierz zginął w wyniku ostrzału z moździerzy i granatników w okolicach miejscowości Zajcewe - przekazał sztab.

Ukraińska redakcja BBC podaje, że tym samym liczba strat bojowych po stronie ukraińskiej armii wzrosła od początku roku do 13. Tylko w poniedziałek i wtorek zginęło dwóch żołnierzy, a kilku zostało rannych. Serwis podkreśla, że od początku roku wzrosła snajperska aktywność bojowników. Od ich kul zginęło pięciu ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Sztab poinformował też w środę, że wskutek działań strony przeciwnej w obwodzie ługańskim we wtorek zginął cywil. Podkreślono, że mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń po wybuchu miny na jego podwórku. Według sztabu zastosowano granatniki przeciwpancerne i przeprowadzono zdalne minowanie miejscowości.

BBC zauważa, że w weekend informowano również o stratach po stronie prorosyjskich separatystów. Według sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy zginął jeden bojownik i kilku zostało rannych w wyniku ostrzelania własnych pozycji przez bojowników pod Gorłówką.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)