Umierow poinformował w niedzielę wieczorem o rozmowie telefonicznej z Austinem, podczas której minister obrony USA "zapewnił go, że pomoc USA dla Ukrainy będzie kontynuowana, a żołnierze ukraińscy będą mieć nadal mocne wsparcie na polu walki".

Negocjacje w toku

Ze swej strony MSZ Ukrainy w oświadczeniu w niedzielę oznajmiło, że władze w Kijowie "aktywnie współpracują z partnerami amerykańskimi nad tym, by nowa decyzja USA w sprawie budżetu, która zostanie opracowana w ciągu 45 dni, zawierała nowe fundusze na rzecz pomocy Ukrainie".

Reklama

"Wsparcie dla Ukrainy pozostanie niezmiennie silnie, zarówno w administracji USA, jak i w obu partiach i izbach Kongresu USA" - oznajmił rzecznik MSZ, Ołeh Nikołenko. Przyznał zarazem, że w USA "trwają dyskusje dotyczące polityki wewnętrznej, związane z amerykańskimi procesami politycznymi".

Tymczasowy budżet USA bez dodatkowych środków na pomoc

W sobotę na kilka godzin przed możliwym shutdownem w USA, czyli zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny, Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o tymczasowym 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych. Wkrótce po tym ustawę uchwalił również Senat, a następnie podpisał ją prezydent Joe Biden. To tymczasowe rozwiązanie, które pozwala na finansowanie rządu przez następne 45 dni, nie obejmuje środków dla Kijowa.

awl/ mal/