„Silna jedność UE została potwierdzona przed posiedzeniem Rady Europejskiej” - napisał na Twitterze Michel Barnier po spotkaniu z ministrami do spraw europejskich w Luksemburgu. „W nadchodzących dniach i tygodniach UE będzie nadal dążyć do uczciwego porozumienia” - dodał.

W negocjacjach umowy o przyszłych relacjach unijno-brytyjskich ciągle istnieją znaczne rozbieżności między stronami.

W październiku odbyła się kolejna tura rozmów między negocjatorami z obu stron kanału La Manche, ale dalej wiele kwestii jest otwartych.

Sytuacji nie poprawia nastawienie Wielkiej Brytanii, a zwłaszcza przyjęcie przez Izbę Gmin kontrowersyjnego projektu ustawy o brytyjskim rynku wewnętrznym, który daje możliwość unieważnienia uzgodnień dotyczących Irlandii Północnej w obowiązującej już umowie o wystąpieniu W. Brytanii z UE.

Reklama

KE wszczęła też 1 października procedurę o naruszenie prawa unijnego przeciw Wielkiej Brytanii w związku z tymi przepisami. Wcześniej Bruksela wezwała Londyn do usunięcia problematycznych elementów z tego dokumentu do końca września, jednak tak się nie stało.

Do nierozstrzygniętych kwestii w rozmowach obu stron należy sprawa pomocy państwa oraz gwarancji równych szans i uczciwej konkurencji dla przedsiębiorstw z UE i Wielkiej Brytanii. Negocjatorzy nie mogą się też porozumieć w sprawie rybołówstwa.

Temat brexitu pojawi się na szczycie unijny, zaplanowanym w Brukseli na czwartek i piątek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)