Von der Leyen wskazała, że Pekin ma możliwości oddziaływania na Moskwę w kierunku zakończenia wojny i Chiny mogłyby wziąć też udział w odbudowie Ukrainy.

Szefowa KE pochwaliła wysiłki władz Ukrainy w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości

Szefowa KE zapewniła, że Unia, zabiegając o “trwały i sprawiedliwy” pokój, będzie podejmować decyzje zgodnie z zasadą “nic o Ukrainie bez Ukrainy”. Wyjaśniła, że Bruksela zamierza pomagać Kijowowi w sposób długookresowy, a ona sama zaproponowała państwom członkowskim UE, aby Ukraina w latach 2024-2027 otrzymała unijne wsparcie na poziomie 50 mld euro.

Reklama

Von der Leyen sprecyzowała, że część tych środków trafiłaby na naprawę zniszczonych przez Rosjan ukraińskich sieci energetycznych.

Szefowa KE pochwaliła wysiłki władz Ukrainy w reformowaniu wymiaru sprawiedliwości, a także w zwalczaniu korupcji i prania brudnych pieniędzy. Zapewniła, że Kijów jest na dobrej drodze do integracji z Unią.

“To byłoby czymś niewyobrażalnym, aby Unia Europejska w ciągu 20-30 lat nie miała w swoich szeregach Ukrainy” - powiedziała von der Leyen, zaznaczając, że dziś nie jest w stanie podać daty wejścia tego kraju do UE.

Marcin Zatyka