O rozmowie, która odbywa się z inicjatywy Putina, w środę poinformowały władze USA zapowiadając, że poruszonych zostanie kilka tematów, w tym zaplanowane na styczeń rokowania dyplomatyczne dotyczące m.in. Ukrainy.

Według światowych mediów Biden zamierza zaproponować Putinowi stworzenie kanału dyplomatycznego, dzięki któremu obie strony mogłyby podjąć próbę wyjścia z kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie sprecyzował, czego rozmowa będzie dotyczyć. "Jej celem jest kontynuacja dyskusji we wszystkich sprawach, które znalazły się w agendzie niedawnej rozmowy wideo" - powiedział Pieskow.

W środę rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne informowała, że przed czwartkową rozmową Biden konsultował się wcześniej w tej sprawie z przywódcami w Europie. "Administracja USA kontynuuje konsultacje z sojusznikami i partnerami europejskimi, co jest reakcją na wzmocnienie sił militarnych Rosji na granicy z Ukrainą" - podkreślała w komunikacie Horne.