USA zacieśnią współpracę wojskową z Australią i Wielką Brytanią

Austin wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej, po przeprowadzeniu rozmów w Mountain View, w stanie Kalifornia, ze swoimi odpowiednikami z Australii Richardem Marlesem i Wielkiej Brytanii Grantem Shappsem.

Spotkanie odbyło się w ośrodku prowadzącym badania nad najnowocześniejszymi technologiami militarnym w słynnej Dolinie Krzemowej.

Austin poinformował, że współpraca dotyczyć będzie m. doskonalenia wojskowych dronów i systemów walki elektronicznej, a w jej ramach odbywać się będą wspólne ćwiczenia. USA pomogą też Australii w produkcji pocisków kierowanych i rakiet.

Reklama

Shapps podkreślił, że Chiny "zagrażają wolności żeglugi w rejonie Indo-Pacyfiku" a utrzymanie jej "ma krytyczne znaczenie".

Czym jest AUKUS

Powstałe w 2021 r. partnerstwo AUKUS (akronim Australia - Zjednoczone Królestwo - Stany Zjednoczone) miało początkowo na celu wyposażenie australijskiej marynarki wojennej w osiem okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Trzy z nich mają być zakupione od Amerykanów a pięć zbudowanych we współpracy z Wielką Brytanią. (PAP)