"Biorąc pod uwagę skalę obniżek cen na rynku hurtowym rzędu 20 gr/l benzyny Pb95 i 10 gr/l oleju napędowego, spodziewamy się w kolejnych dniach spadku średniego poziomu cen na stacjach odpowiednio o ok. 10 gr/l benzyny Pb95 i 5 gr/l oleju napędowego" - poinformowali w piątek analitycy Refleksu.

Zaznaczyli jednak, że obecnie średnie ceny w kraju są tylko nieznacznie niższe niż przed tygodniem. "Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 6,67 zł/l (-2 gr/l), bezołowiowa 98 – 7,29 zł/l (-1 gr/l), olej napędowy 6,68 zł/l (-2 gr/l), a autogaz 2,84 zł/l (0 gr/l) - wynika z danych e-petrol.pl. "Na większości stacji przeważają ceny na poziomie sprzed tygodnia" - dodali.

Z danych Refleksu wynika, że w porównaniu do cen sprzed roku, tańszy obecnie pozostaje jedynie autogaz - o 16 gr za litr. "Za pozostałe paliwa kierowcy płacą więcej. Diesel jest droższy 51 gr/l, benzyna Pb95 o 17 gr/l, a Pb98 o 20 gr/l" - wskazali eksperci.

Jak dodali, spadki cen czerwcowej serii kontraktów na ropę naftową Brent wyhamowały w rejonie 81,70 dol. za baryłkę, zaś w piątek rano kosztowała ona ok. 84 dol. za baryłkę. Analitycy zwrócili uwagę, że rynek "powoli" przygotowuje się na zaplanowane na 1 czerwca ministerialne spotkanie OPEC+. Produkcja OPEC+ w kwietniu spadła o 0,21 mln baryłek dziennie, do 41,04 mln baryłek dziennie, z tego sam OPEC produkował 26,6 mln baryłek dziennie.

Reklama

Eksperci ocenili, że produkcja OPEC+ jest najniższa od sierpnia 2022 r. "Irak i Kazachstan w okresie maj-grudzień zmniejszą dodatkowo produkcję, aby skompensować nadwyżkę produkcji i niewypełnianie limitów wydobycia w I kwartale tego roku" - zauważyli. Zaznaczyli, że produkcja ropy irackiej w I kwartale była łącznie o 0,6 mln baryłek dziennie wyższa, niż ustalony w ramach porozumienia OPEC+ limit. "Dlatego też w okresie maj-wrzesień Irak będzie zmniejszał produkcję co miesiąc o 50 tys. baryłek dziennie, w październiku i listopadzie po 100 tys. baryłek dziennie oraz w grudniu o 152 tys. baryłek dziennie" - podali analitycy. Dodali, że Kazachstan w pierwszych trzech miesiącach br. produkował 0,39 mln baryłek dziennie więcej niż limit.

W kwietniu - jak podali eksperci - eksport rosyjskich produktów naftowych drogą morską spadł poniżej 2 mln baryłek dziennie i był najniższy od połowy 2020 r. "Od stycznia tego roku eksport zmniejszył się 26 proc. W dalszym ciągu wyłączonych jest około 0,6 mln baryłek dziennie (ponad 10 proc.) rosyjskich mocy rafineryjnych, co jest pokłosiem trwających ukraińskich ataków dronów na infrastrukturę naftową" - wskazali analitycy.

Zwrócili uwagę na atak dronów z 9 maja na oddaloną od granicy z Ukrainą o ok. 1300 km rosyjską rafinerię Salavat (200 tys. baryłek dziennie), należącą do Gazpromu. "Aktualnie szacuje się, że w zasięgu ukraińskich dronów jest blisko 80 proc. rosyjskich mocy rafineryjnych" - zaznaczyli analitycy Refleksu. (PAP)

autor: Anna Bytniewska