Mieszkańcy Krakowa mogą się spodziewać, że już wkrótce rozpoczną się prace nad podziemną komunikacją, co znacząco podniesie komfort i jakość życia w mieście. Kiedy zacznie powstawać metro w Krakowie?

Metro w Krakowie: Jak będzie przebiegała trasa?

Pomysł stworzenia systemu metra w Krakowie datowany jest na lata sześćdziesiąte ubiegłego stulecia. W 2014 roku mieszkańcy miasta mieli okazję wyrazić swoje zdanie na ten temat w referendum, gdzie większość, bo 55,11 proc., głosowała za jego budową.

Reklama

Plan zakładał stworzenie tzw. premetra, którego trasa miałaby się rozciągać od Nowej Huty przez centrum aż do Bronowic. Konstrukcja tunelu była przewidziana tak, aby umożliwić łatwą adaptację na pełnoprawne metro w przyszłości. Nowe władze miasta obecnie oceniają możliwość dalszego prowadzenia prac, bazując na wcześniejszych projektach.

Metro w Krakowie: Kiedy zacznie się budowa?

Aktualnie miasto jest na etapie kompletowania dokumentacji potrzebnej do budowy podziemnej komunikacji. Kluczowym elementem jest uzyskanie decyzji środowiskowej, która ma zostać wydana w lipcu lub sierpniu tego roku.

To pozwoli na podjęcie kolejnych etapów przygotowań, takich jak rozpoczęcie przetargu na sporządzenie dokumentacji projektowej, co zajmie około 2,5 roku. Finalnie, według zapowiedzi prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego, budowa metra ma rozpocząć się już w 2028 roku.

Metro w Krakowie: Ile będzie kosztować?

Kosztbudowy stacji metra i jednego kilometra podziemnej linii szacuje się na 150 do 170 milionów złotych. W związku z wysokimi kosztami, prowadzone są działania mające na celu uzyskanie dofinansowania. Minister infrastruktury, Dariusz Klimczak, podczas wizyty w Krakowie zapewnił o rządowym wsparciu dla tego projektu.

Klimczak podkreślił, że dołoży wszelkich starań, aby projekt metra w Krakowie otrzymał fundusze ze środków państwowych. Ponadto prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie finansowania ekologicznych inwestycji transportowych, do których zalicza się budowę metra.