Aktualnie, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, kierowcy tracą prawo jazdy na trzy miesiące. Jednak nowe przepisy rozszerzą ten zapis także na inne drogi. Jakie zmiany czekają kierowców?

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości

Dotychczas prawo jazdy było zatrzymywane na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Minister Klimczak ogłosił, że podobna sankcja będzie obowiązywać również na drogach poza obszarem zabudowanym: "Należy rozszerzyć przepis dotyczący odbierania na trzy miesiące prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h na drogach poza obszarem zabudowanym".

Reklama

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu nowych przepisów wymaga jeszcze przeprowadzenia procesu legislacyjnego, jednak surowsze przepisy są konieczne, aby skutecznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Skąd takie zmiany?

Statystyki mówią same za siebie. Na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym dochodzi do 90 proc. wypadków śmiertelnych. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h jest jedną z głównych przyczyn tych tragedii. Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego uznały, że konieczne jest zaostrzenie przepisów, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

Eksperci w tej kwestii są zgodni - reforma przepisów jest konieczna. Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że aż 79 proc. polskich kierowców przekracza limity prędkości poza terenem zabudowanym. Surowsze kary mogą więc przyczynić się do ostrożniejszej jazdy kierowców i co za tym idzie, zmniejszenia liczby wypadków.

Warto przy tym zauważyć, że reforma przepisów idzie w podobnym kierunku do regulacji proponowanych przez Unię Europejską. Mowa tu dokładniej o jeszcze surowszych normach, takich jak utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 30 km/h w terenie zabudowanym.

Kursy redukujące punkty karne - co się zmieni?

Minister Infrastruktury wskazuje także na potrzebę zaostrzenia szkoleń redukujących punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego wobec kierowców regularnie łamiących prawo. Obecnie, kierowcy mogą zredukować liczbę punktów o 6, biorąc udział w specjalnych kursach. W przyszłości możliwość ta może zostać zlikwidowana, zwłaszcza w przypadku szczególnie niebezpiecznych wykroczeń drogowych.