Cyfryzacja komunikacji miejskiej w Warszawie

Tradycyjne biletomaty i kasowniki, które przez lata były nieodłącznym elementem warszawskiego transportu miejskiego, już niedługo zostaną wycofane z użytku. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zapowiada, że zostaną one zastąpione przez nowoczesne urządzenia, które umożliwią kupno biletów i dokonanie płatności za przejazd autobusem, metrem czy tramwajem bezpośrednio przy użyciu technologii cyfrowej, takiej jak karty płatnicze, smartfony czy smartwatche.

Nowy system ma umożliwić pasażerom płacenie jedynie za faktycznie przebyty odcinek, zamiast za cały bilet. Dzięki temu zostanie wyeliminowana konieczność korzystania z tradycyjnych biletomatów. Co ciekawe, nowy system biletowy będzie oferował również funkcję planera podróży, proponując najkorzystniejsze opcje planowanej podróży.

Reklama

Kiedy zostaną wdrożone zmiany?

Proces wprowadzania nowego systemu biletowego będzie przebiegał etapowo. Pierwszym krokiem, który ma nastąpić w tym roku, jest wybór firmy, która podejmie się realizacji tego projektu. Wśród zainteresowanych znajdują się Conduen, Cubic, Mera, Mennica i Orange. Finalne wdrożenie systemu planowane jest na rok 2028, jednak mieszkańcy Warszawy mogą spodziewać się pierwszych zmian już w najbliższych latach, a dokładniej w przeciągu 1,5 roku od zawarcia porozumienia z firmą, która opracuje nowy system. Przez najbliższe 2-3 lata planowane jest równoległe funkcjonowanie obu systemów - starego i nowego - aby umożliwić płynne przejście na nowe rozwiązania.