W tym roku w sierpniu ceny biletów lotniczych w Niemczech wzrosły o 12,5 proc. (w porównaniu z tym samym miesiącem 2021 r.)– wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Niemieckie media podkreślają, iż wzrost cen jest jeszcze większy w porównaniu z okresem przed pandemią COVID-19. Bilety lotnicze w porównaniu do sierpnia 2019 r. podrożały o 25 proc. (krajowe) oraz 22,7 proc. (międzynarodowe).

Na podwyżki cen biletów wpływa drożejące paliwo do samolotów, ale to nie jest jedyny powód. Wśród przyczyn znalazły się także: braki kadrowe w personelu linii lotniczych, mniej samolotów oraz zwiększone koszty produkcji.

Reklama

Ceny paliwa rosną od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wojna – jak podkreśla Allianz Trade – jest jednym z głównych czynników, wpływających na wzrost cen w transporcie lotniczym. Zdaniem ekspertów podwyżki mogą utrzymać się przez najbliższe lata – informuje „Tagesschau”.

„Nie wrócimy do poziomów, które widzieliśmy przed pandemią” – ocenił w rozmowie w ubiegłym miesiącu Carsten Spohr, szef Lufthansy, komentując rosnące koszty transportu. Na utrudnienia wpływa również wysokie zainteresowanie klientów – w efekcie linie nie są w stanie zrealizować wystarczającej liczby kursów.

Z kolei Ryanair ostrzega, że w ciągu nadchodzących pięciu lat ceny biletów wzrosną o ok. 40-50 euro.