W okresie ferii wiosennych lotnisko w Zurychu spodziewa się rekordowej liczby pasażerów (od czasu pandemii COVID-19). Już w ubiegłym tygodniu, we wtorek, pasażerowie musieli czekać w „długiej kolejce" – jak podaje serwis szwajcarskiego dziennika „Blick".

ZOBACZ WIĘCEJ: Zbliża się "wielki chaos"? Jedno z lotnisk w Europie apeluje do pasażerów ws. podróży

Jak wygląda sytuacja na największym lotnisku w Polsce? Rzeczniczka prasowa Polskich Portów Lotniczych S.A. i Lotniska ChopinaAnna Dermont w odpowiedzi na pytanie forsal.pl przyznaje, że „w okresie przedświątecznym i poświątecznym ruch lotniczy rośnie, jednak jest to wzrost nieznaczny, dlatego nie spodziewamy się utrudnień dla pasażerów".

Reklama

Służby Lotniska Chopina w Warszawie „na bieżąco monitorują sytuację" – podkreśla Anna Dermont. „Jeśli zajdzie taka potrzeba – będziemy informować naszych pasażerów, między innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych, o aktualnej sytuacji" – dodaje.

Opóźnienia – jak uniknąć problemów na lotnisku?

By uniknąć kłopotów związanych z podróżą, warto odpowiednio zagospodarować czas. Lotniska w takich okolicznościach zazwyczaj zalecają pasażerom przybycie na 2-3 h przed odlotem.

O tej zasadzie przypomina również rzeczniczka Lotniska Chopina w Warszawie.„Jeśli chodzi o przyjazd na lotnisko, zawsze zalecamy odpowiednie zaplanowanie podróży" – podkreśla Anna Dermont.

Kiedy najlepiej przybyć na lotnisko?

  • rejsy krótsze ok. 2 godz. przed odlotem
  • podróże długodystansowe (np. do USA, Chin, Japonii, Kanady) ok. 3 godz. przed odlotem. 

„Pasażerowie mają też możliwość skorzystania z Szybkiego Przejścia „Fast Track” (koszt to 39 złotych)" – informuje Anna Dermont, nawiązując dokontroli bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że ta opcja nie obowiązuje np. przy kontroli granicznej.

Jak dodaje rzeczniczka Lotniska Chopina, „osoby pełnoletnie, obywatele UE lub EOG, podróżujący poza strefę Schengen, posiadający dokumenty biometryczne mogą przejść przez bramki automatycznej odprawy granicznej – znacznie oszczędza to czas odprawy".