"Spośród 1,6 mln pasażerów odprawionych w maju 2023 roku, 415,5 tys., czyli 26%, wybrało Lotnisko Chopina jako port przesiadkowy. W sumie od początku roku Lotnisko Chopina odprawiło 6 525 980 pasażerów, z czego 5,9 mln w ruchu międzynarodowym i 623 tys. w ruchu krajowym. Większość pasażerów podróżowała w ruchu Schengen - 63%, a 37% wybrało kraje Non-Schengen" - czytamy w komunikacie.

Sezon urlopowy rozpoczęły loty czarterowe

"W maju odprawiliśmy znacznie więcej pasażerów lotów czarterowych niż w tym samym okresie 2019 roku. Było ich ponad 222 tys., czyli o 20% więcej rok do roku. Świadczy to o tym, że pasażerowie chcą podróżować, a rozpoczęty sezon urlopowy z pewnością będzie rekordowy" - skomentowała rzecznik lotniska Anna Dermont, cytowana w materiale.

Reklama

W czołówce pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów kierunków od początku 2023 roku znajdują się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Podróżni korzystający z połączeń czarterowych najchętniej decydują się na takie miejsca, jak: turecka Antalya, egipskie Marsa Alam i Hurghada, hiszpańskie Las Palmas i Teneryfa. W maju w stołecznym odprawiono ponad 9 tys. ton cargo i poczty, łącznie od początku roku to ponad 44,3 tys. ton, czyli o około 2 proc więcej niż w 2019 r., podano także.

Starzy i nowi przewoźnicy

"Z początkiem czerwca poszerzyła się siatka połączeń na Lotnisku Chopina. Po pandemicznej przerwie na warszawskie lotnisko powrócił belgijski przewoźnik Brussels Airlines należący do grupy Lufthansa. W okresie wakacyjnym rejsy do Brukseli będą odbywać się 6 razy w tygodniu, a od początku września planowane jest zwiększenie częstotliwości do 12 lotów tygodniowo. Nowością jest także pojawienie się w stołecznym porcie Pegasus Airlines - niskokosztowych, tureckich linii lotniczych. Pegasus obsługuje rejsy do i z Ankary raz w tygodniu" - czytamy także.

(ISBnews)