PKB wyrównany sezonowo wzrósł o 0,4 proc. w strefie euro (EA19) i o 0,5 proc. w EU28 w czwartym kwartale 2016 roku, w porównaniu do poprzedniego kwartału, podał Eurostat. Gospodarka wspólnoty wypadła dużo lepiej w ujęciu rocznym. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, skorygowany sezonowo PKB wzrósł o 1,7 proc. w strefie euro i o 1,8 proc. w EU28 w czwartym kwartale 2016 roku. Jest to nieco słabszy wynik niż w trzecim kwartale 2016 r., gdy PKB rósł o 1,8 proc. w strefie euro i o 1,9 proc. w całej UE rok do roku.

Wśród państw należących do UE najszybciej rozwijała się gospodarka Rumunii. Od czwartego kwartału 2015 r. rumuński PKB skoczył o 4,8 proc. Na drugim miejscu znalazła się gospodarka Bułgarii ze wzrostem PKB na poziomie 3,4 proc. Kolejna była Polska. Nasz PKB na przestrzeni ostatniego roku rósł w tempie 3,1 proc.

Natomiast porównując PKB z czwartego kwartału 2016 r. do poprzedniego kwartału, Polska uplasowała się pozycji lidera wzrostów. W relacji kwartalnej gospodarka Polski rozwijała się w tempie 1,7 proc. i był to największy wzrost PKB w całej UE. Jednak nie można tak do końca odtrąbić sukcesu, ponieważ w najnowszych szacunkach Eurostatu brakuje danych dla Danii, Estonii, Irlandii, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii, Szwecji.

PKB w krajach UE w 4 kwartale 2016 r.

Produkcja przemysłowa w strefie euro

Eurostat podał też we wtorek dane o produkcji przemysłowej. W strefie euro produkcja w grudniu spadła o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc.

Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca spadnie o 1,5 proc. W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła o 2,0 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 1,7 proc.

W XI wzrost produkcji rok do roku wyniósł 3,2 proc. - wynika z danych Eurostatu. (

>>> Polecamy: Wzrost PKB w IV kwartale wyniósł o 2,7 proc.