Padł światowy rekord niewypłacalności

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
16 grudnia 2009, 05:09
Padł światowy rekord niewypłacalności
Padł światowy rekord niewypłacalności/ST
Agencja Standard & Poor's podała, że liczba niewypłacalnych spółek osiągnęła w ubiegłym tygodniu najwyższy w historii prowadzonych przez nią badań poziom.

Po ogłoszonej w zeszłym tygodniu niewypłacalności producenta sprzętu oświetleniowego Quality Home Brands Holdings S&P oznajmiła, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba spółek uznanych za niewypłacalne osiągnęła 260 i jest najwyższa w historii tych publikowanych od 1981 r. badań.

>>> Czytaj też: Niewypłacalność firm w Europie będzie dalej wysoka

Znak recesji

Poprzedni szczyt – 221 firm – przypadł na 2001 r., podczas poprzedniej recesji. Obecna liczba jest ponad dwa razy większa od tej z 2008 roku. Spośród 260 badanych spółek naruszających istotne warunku umów aż 188 ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, 20 w Europie, 36 na wschodzących rynkach, a 16 w Australii, Kanadzie, Japonii lub Nowej Zelandii.

Dotychczas 70 ogłoszonych niewypłacalności wiąże się ze złożonymi wnioskami o wszczęcie postępowania upadłościowego; 101 to przymusowe zamiany długu (spółka proponuje zamianę starego długu na nowy, często z dyskontem), a 89 spółek zalega ze spłatą rat i odsetek.

Więcej uczciwych dłużników

Wskaźnik niewypłacalności – procentowy stosunek emitentów długu niespłacających zobowiazań do łącznej liczby emitentów pozostałego do spłaty zadłużenia – jest nadal poniżej szczytu z 1991 roku, ale analitycy ostrzegają, że zagrożenie nie minęło.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: FT
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj