Lipiec był siódmym z rzędu miesiącem, w którym koszty utrzymania mieszkań powinny być niższe niż rok wcześniej – wynika z najnowszej publikacji GUS. Warto podkreślić, ze z takim zjawiskiem Polacy mogli się wcześniej nie spotkać. Niemniej, ekonomiści mówili o deflacji już 18 miesięcy zanim zjawisko to faktycznie zaczęło też dotykać sfery wydatków na mieszkanie, a do tego skala zmian jest kosmetyczna. Na utrzymanie „dachu nad głową” statystyczny obywatel wydaje o 1% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem – donosi GUS.

Z najnowszej publikacji GUS wynika, że w lipcu br. mniej niż przed rokiem trzeba było płacić za dobra i usługi w ponad połowie kategorii (6 z 10). Najmocniej staniały: transport (7,1% r/r), odzież i obuwie (4,7% r/r) oraz rekreacja i kultura (2,3% r/r). Na drugim biegunie uplasowały się restauracje i hotele oraz inne towary i usługi, za które w czerwcu trzeba było płacić o ponad 1% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ogólnie rzecz biorąc dobra i usługi są dziś tańsze o 0,9% niż przed rokiem. Niniejszym już 25 miesiąc z rzędu urząd poinformował o deflacji w Polsce.

>>> Czytaj też: Poważny minus Mieszkania plus

Taniej już było?

Koszt użytkowania nieruchomości na osobę

Koszt użytkowania nieruchomości na osobę

źródło: Materiały Prasowe

Z malejących cen ubrań czy taniego paliwa nie będziemy się jednak cieszyć wiecznie. Zgodnie z prognozami do końca deflacji jest w Polsce bliżej niż dalej. Potwierdza to najnowszy odczyt Wskaźnika Przyszłej Inflacji przygotowany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Sierpniowy odczyt sugeruje już dziesiąty z rzędu wzrost. Do tego dochodzi lipcowa publikacja projekcji inflacji NBP, która sugeruje, że najprawdopodobniej z deflacją pożegnamy się już w ostatnim kwartale br.

W 2016 roku utrzymanie mieszkań zaczęło tanieć

Od początku roku do grona taniejących dóbr i usług dołączyły te skupione w bardzo ogólnej kategorii „mieszkanie”. Zawiera ona m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody, czynsze najmu, a także materiały wykończeniowe i wyposażenie nieruchomości. Porównując ceny w tych kategoriach GUS oszacował, że w lipcu 2016 roku poziom cen spadł o 1% (r/r). Dokładniejsze dane są dostępne za czerwiec. Wynika z nich, że w ciągu 12 miesięcy staniały: opał, gaz, energia elektryczna, AGD i wyposażenie mieszkań. Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 865,2 zł miesięcznie. Wynik ten w perspektywie roku zmalał, choć jedynie o 7 zł.

Autor: Bartosz Turek, Lion’s Bank

>>> Czytaj też: Londyn już nie jest najdroższym miastem świata