PIU: Sektor ubezpieczeń tworzy 2% PKB i zapewnia 225 tys. miejsc pracyWarszawa, 16.11.2017 (ISBnews) - Sektor ubezpieczeniowy tworzy 2% polskiego PKB, ubezpiecza 60% majątku polskich firm oraz zapewnia 225 tys. miejsc pracy, wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) pt. "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków", prezentowanego podczas Kongresu 590.

"Bez ubezpieczeń nie będzie w Polsce długoterminowego wzrostu gospodarczego. Firmy chcąc zdobyć nowe rynki, muszą korzystać z różnych form zabezpieczenia. Ubezpieczenia sprawiają, że zmniejsza się ryzyko związane z prowadzeniem przedsiębiorstw, inwestycjami oraz eksportem. Już teraz ubezpieczyciele chronią obrót polskich firm o łącznej wartości 460 mld zł" - powiedział prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Przedstawione w raporcie szacunki Deloitte - współautora raportu - wskazują, że "dzięki ubezpieczeniom polska gospodarka rosła przeciętnie o 0,4-0,9 mld zł rocznie więcej w ostatnich 20 latach. To oznacza, że każdego roku polska gospodarka rozwijała się szybciej o 0,1 pkt proc. PKB".

PIU napisało w raporcie, że inwestycje branży w polską gospodarkę opiewają na 160 mld zł, a w obligacje skarbowe - 60 mld zł (co oznacza, że zakłady ubezpieczeń miały 12% udziału w rynku krajowych papierów skarbowych na koniec 2016 r.).

Według raportu, wartość ubezpieczonego obrotu polskich przedsiębiorstw to 460 mld zł. Ubezpieczeniami objęte jest 60% majątku polskich firm oraz 30% upraw rolnych w Polsce.

PIU stwierdziło też w raporcie, że "Polska potrzebuje więcej oszczędności i inwestycji, by przyspieszyć wzrost gospodarczy" oraz "Średni niedobór oszczędności krajowych w ostatnich 25 latach wyniósł 3,6% PKB".

"Wspieranie wzrostu oszczędności i inwestycji jest istotną częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (Kapitał dla Rozwoju) oraz ogłoszonego Programu Budowy Kapitału" - stwierdziła także Izba.

Według raportu, ubezpieczyciele generują 225 tys. miejsc pracy w sektorze i innych branżach, w tym bezpośrednio w branży pracuje 27 tys. osób.

W 2016 r. ubezpieczyciele zapłacili 1 mld zł podatku dochodowego oraz ok. 620 mln zł podatku od aktywów, podano także w dokumencie.

(ISBnews)