Pracownicy księgowości w polskich firmach nie narzekają na brak pracy. Przez ręce przeciętnego księgowego przechodzi średnio 1300 faktur miesięcznie. Opanowanie piętrzących się stosów dokumentów to nie lada wyzwanie dla pracowników działów finansowych.

Z Ogólnopolskiego Badania Obiegu Faktur Kosztowych autorstwa firmy Kolibro i konsultantów ObiegFaktur.pl wynika, że 40 proc. firm w Polsce zarządza miesięcznie między 100 a 500 fakturami kosztowymi. Co piąte przedsiębiorstwo jest zalewane ponad 1000 faktur, natomiast 4 proc. firm otrzymuje więcej niż 10 000 faktur w miesiącu. Wśród branż, które generują największą ilość faktur kosztowych prym wiodą górnictwo, kopalnictwo, media oraz telekomunikacja.

Oprócz walki z tysiącami dokumentów, księgowi muszą stawiać czoła wielu innym utrudnieniom. Najczęstsze z nich to wydłużający się czas opisywania faktury, otrzymywanie zaakceptowanej faktury „po czasie”, upominanie innych pracowników o opisanie dokumentu oraz duża ilość zagubionych dokumentów.

Najskuteczniejszą bronią w rękach księgowych w walce z "papierkową robotą" jest elektroniczny system obiegu faktur. W wielu firmach jest on jednak tylko niespełnionym marzeniem pracowników działów finansowych. Przedsiębiorstwa korzystające z tradycyjnego systemu zarządzania fakturami narzekają najczęściej na nieczytelność opisu merytorycznego i podpisów osób akceptujących, brak kontroli nad udostępnianiem faktur pracownikom, a także przestoje czasowe. Ponad 64 proc. badanych firm oczekuje skrócenia czasu obsługi faktury, 40 proc. chce wyeliminować zagubienia i zniszczenia faktur, a 38 proc. domaga się wprowadzenia monitoringu procesu.

W Ogólnopolskim Badaniu Obiegu Faktur Kosztowych wzięli udział przedstawiciele 337 polskich firm opisując najpilniejsze potrzeby działów finansowo – księgowych w zakresie pracy z fakturami.

Patronem medialnym badania jest portal Forsal.pl.

Pobierz pełną wersję raportu z badania.

Okładka raportu z Ogólnopolskiego Badania Obiegu Faktur Kosztowych / Inne