Jeśli wciąż nurtuje Cię to pytanie, przyjrzyj się tym dziesięciu możliwym powodom, które mogą skutecznie blokować Cię w dochodzeniu do bogactwa - pisze thestreet.com.

1. Myślisz, co powiedzą Twoi sąsiedzi

Jeśli w jakikolwiek sposób starasz się rywalizować z nimi o status materialny, zupełnie tracisz czas i pieniądze na kupowanie gadżetów, którymi chciałbyś im zaimponować, zamiast prawdziwie budować swoje bogactwo.

>>> Czytaj również: Rekiny finansjery uwielbiają wrogie przejęcia

2. Jesteś niecierpliwy

Tyrania chwili doprowadziła nas do sytuacji, w której chcemy mieć wszystko natychmiast. W dobie kart kredytowych pragnienie to jest wyjątkowo łatwe do zaspokojenia. Jeśli mu ulegasz, de facto pomnażasz majątek innych, sam skazując się na wieczne życie na debecie.

>>> Polecamy: Miliarder Nicolas Berggruen zamierza uwolnić świat od głodu

3. Masz złe nawyki i przyzwyczajenia

Bez względu na to, czy chodzi o alkoholizm, uzależnienie od tytoniu czy hazardu, każdy tego typu zły nawyk kosztuje znacznie więcej, niż przykładowa paczka papierosów czy butelka alkoholu. Paląc, nie dość że musisz kupić papierosy, to jeszcze szkodzisz swemu zdrowiu, potem wydajesz więcej na leczenie i ubezpieczenia, zaś Twój dom – gdy zechcesz go sprzedać – będzie wart mniej ze względu na nieprzyjemny zapach tytoniu.

4. Nie masz wyznaczonych celów

Jeśli nie masz wyznaczonych celów i opracowanego planu dochodzenia do bogactwa, wówczas tak naprawdę nie wiesz, czego chcesz w życiu. Bez systematycznej analizy własnych postępów i celów, nie będziesz bogaty. Samo stwierdzenie "Chcę być milionerem" to za mało.

>>> Zobacz również: Rybiński: Co może bankier inwestycyjny?

5. Nie przygotowałeś się

Nawet najlepszym powija się czasem noga. Jeśli zawczasu nie przygotowałeś się na ciężkie czasy, nawet największe bogactwo może zniknąć w jednej chwili.

6. Chcesz się szybko wzbogacić

Większość ludzi nie doszła do bogactwa w ciągu chwili. Wiara w nagłą wygrana na loterii może mieć w tym przypadku zgubne skutki.

7. Polegasz na innych, aby zajęli się Twoimi pieniędzmi

Powszechnie wierzy się, że warto powierzyć swoje pieniądze specjalistom od inwestowania, aby pomnożyć swój majątek. Prawda jest jednak taka, że większość z nas w pierwszej kolejności chce pomnożyć przede wszystkim swoje własne pieniądze - dotyczy to również doradców inwestycyjnych. Dlatego warto słuchać dobrych rad, ale ostatecznie decyzję o inwestycjach należy podejmować samodzielnie, będąc do tego przygotowanym.

8. Inwestujesz w rzeczy, których nie rozumiesz

Dowiedziałeś się, że Twój przyjaciel zarobił dużo pieniędzy, angażując się w daną inwestycję. Udało mu się to jednak tylko dlatego, że wiedział, jak działa dana inwestycja. Inwestując w coś bez zrozumienia danego mechanizmu, skutecznie pozbawiasz się bogactwa.

9. Masz niechęć do ryzyka

Jeśli inwestujesz niechętnie i wolisz trzymać pieniądze na koncie, wówczas inflacja pożre Twoje oszczędności i w gruncie rzeczy stracisz. Aby móc się bogacić, należy podjąć ryzyko i szukać miejsc inwestycji, gdzie stopa zwrotu jest nieco wyższa.

10. Ignorujesz swoje finanse

Jeśli myślisz, że robisz wystarczająco wiele, i Twoje finanse zajmą się same sobą – jesteś w błędzie. Bogacenie się wymaga nieustannego planowania i nie przychodzi w jednej chwili niczym wygrana na loterii.