Tak przynajmniej wynika z najnowszej edycji rankingu „Deloitte Technology Fast 50”. Ponad połowa spółek z zestawienia to nasze rodzime przedsiębiorstwa.

Tak licznej reprezentacji w rankingu 50 najszybciej rozwijających się technologicznie innowacyjnych firm nie mieliśmy od początku powstawania tego zestawienia. Do tegorocznej 13. edycji rankingu trafiło aż 36 polskich spółek, o 8 proc. więcej niż w 2011 roku. W głównej kategorii „Technology Fast 50” znalazło się 27 polskich firm, w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” uplasowało się 9 spółek, a w „Wielkiej Piątce” – 3 przedsiębiorstwa. Przygotowując ranking, Deloitte analizował tempo wzrostu przychodów operacyjnych spółek. W naszym regionie w programie uczestniczą firmy z 17 krajów.

Daleko za Polską, pod względem liczby firm w rankingu, pozostały Węgry – mogą pochwalić się tylko 9 spółkami w kategorii „Technology Fast 50”. Na trzecim miejscu uplasowała się Rumunia (6 firm). W rankingu znajduje się także 5 przedsiębiorstw z Czech oraz po jednym ze Słowacji, Litwy, Estonii i Serbii.

Liderem „Technology Fast 50” już drugi rok z rzędu jest rumuńska firma Vola.ro. Spółka zajmuje się internetową sprzedażą biletów lotniczych, a jej współzałożycielami są polscy przedsiębiorcy – właściciele FRU.PL, który znalazł się wśród spółek z kategorii "Wschodzące Gwiazdy". Vola.ru zanotowała imponujący wzrost przychodów – w ciągu 5 lat wzrosły one o 17 tysięcy procent.

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się czeski LiveSport – jeden z największych w Europie dostawców treści o tematyce sportowej w Internecie. Dzięki sprzedaży reklam na stronach internetowych przychody firmy wzrosły o 2,4 tys. proc. w ciągu 5 lat.

Reklama

Trzecią pozycję w Europie Środkowej, a tym samym tytuł najszybciej rozwijającej się spółki technologicznej w Polsce, zdobyła i3D, firma z Gliwic zajmująca się projektami z obszaru zaawansowanych technologii wirtualnej rzeczywistości (HighTechVR). Firma oferuje interaktywną grafikę 3D, prezentacje, symulacje i wizualizacje stosowane m.in. w branży petrochemicznej, przemysłowej, marketingu i reklamie, edukacji, wzornictwie przemysłowym i medycynie. W latach 2007-2011 przychody firmy wzrosły o 2254 proc. W ubiegłym roku i3D zadebiutowała w kategorii „Wschodzące Gwiazdy”.

Polska zdominowała ranking

W pierwszej dziesiątce 50 najszybciej rosnących firm znalazło się jeszcze sześć spółek z Polski: Inwestycje.pl (właściciel i wydawca Grupy Mediowej Inwestycje.pl.), NORIL (specjalizujący się w SEO), LGBS Polska (projekty informatyczne dla biznesu), SMT Software (oprogramowanie dla biznesu) i Domenomania.pl (dostawca usług hostingowych i rejestratorów domen).

Wśród firm prezentowanych w rankingu dominują spółki zajmujące się oprogramowaniem – stanowią one 55 wszystkich firm (o 10 proc. więcej niż w 2011 roku). Z 43 proc. do 35 proc. spadła natomiast liczba spółek internetowych, wciąż jednak przeważają one w pierwszej dziesiątce zestawienia „Technology Fast 50” i notują najwyższe średnie przychody (10,5 mln euro wobec 6,7 mln euro w ubiegłym roku. Dla porównania, średnie przychody producentów oprogramowania w tym roku sięgnęły 5,8 mln euro. Spółki z branży telekomunikacyjnej stanowią 6 proc. wszystkich firm.

Firmy sklasyfikowane w głównej kategorii „Technology Fast 50” muszą działać na rynku od co najmniej 5 lat, a ich roczne przychody operacyjne w latach 2007-2011 nie mogą być mniejsze niż 50 tys. euro.

W podkategorii „Wschodzące Gwiazdy” oceniano spółki obecne na rynku nie krócej niż 3 lata, ale nie dłużej niż 5 lat, o rocznych przychodach operacyjnych wynoszących co najmniej 30 tys. euro. Wśród 10 spółek o największym potencjale rozwoju aż 9 pochodzi z Polski. Pierwsze trzy miejsca zajęły odpowiednio Netwise ( rozwiązania z zakresu CRM / CEM i wsparcie dla biznesu), Focus Telecom Polska (branża ICT, usługi cloud computing) i Meble.pl (branżowy portal informacyjno-handlowy).

Wśród laureatów „Wielkiej Piątki” znalazły się spółki o minimalnym 5-letnim rynkowym stażu i co najmniej 50 tys. euro rocznych przychodów operacyjnych. W ostatnim rozpatrywanym roku przychody nie mogą być w tej grupie niższe niż 25 mln euro. Są to spółki zbyt duże, by rywalizować z mniejszymi firmami z „Technology Fast 50”, ale wciąż osiągające dynamiczny wzrost przychodów. Wśród nich znalazł się polski eSKY.pl (internetowe centrum podróży), Advatech (integrator rozwiązań informatycznych, przetwarzanie i archiwizacja danych) oraz Integer.pl (usługi kolportażu, pocztowe i finansowo-ubezpieczeniowe wspierane przez systemy IT).

Kryzys nie dotyczy innowacji

Dane finansowe spółek z rankingu świadczą o tym, że kryzys gospodarczy nie przeszkodził firmom technologicznym w ekspansji. Średni wzrost przychodów firm uwzględnionych w zestawieniu Deloitte wyniósł 1 026 proc. (wzrost przychodów pomiędzy latami 2011 i 2007) i jest to czwarty najwyższy wynik w 13-letniej historii rankingu. Jest on tylko nieznacznie niższy od ubiegłorocznego (1 068 proc.). Przychody wszystkich firm w zestawieniu wyniosły w sumie 459 mln euro, co oznacza ponad 13 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku

„Firmy technologicznie innowacyjne dobrze sobie radzą, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej. Szczególnie cieszy, że w pierwszej dziesiątce mamy aż sześć spółek z Polski. Nasz kraj zdecydowanie dominuje w Europie Środkowej pod względem liczebności. Warto zauważyć, że w tym roku Czesi stracili drugie miejsce na rzecz Węgier” – podkreśla Marek Metrycki, lider projektu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Na mapie polskiej innowacyjności wyróżnia się Warszawa – pochodzi stąd 10 spółek wyróżnionych w rankingu. Siedzibą 5 przedsiębiorstw jest Wrocław, po 3 spółki znajdziemy w Gliwicach i Rzeszowie, a po dwie w Szczecinie, Krakowie i Gdyni. Poza tym w rankingu swoich reprezentantów mają także Łódź, Gdańsk, Poznań, Grodzisk Wlkp., Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Rybnik, Lublin oraz Piaseczno.

„Lokalizacje firm laureatów potwierdzają, że innowacje tworzy się nie tylko w dużych aglomeracjach i niekoniecznie wymagają one dużych nakładów. Zwykle szybki wzrost firmy wynika ze sprawnego wdrożenia innowacyjnego pomysłu, gdzie efekty widać z miesiąca na miesiąc. Stąd specyfika firm, które kwalifikują się do rankingu Deloitte” – komentuje Piotr Świętochowski, dyrektor w dziale audytu Deloitte.

ikona lupy />
Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012 - Najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne - kategoria Wschodzące Gwiazdy / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012 - Najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne - kategoria Wielka Piątka / Forsal.pl