Na co Getin Holding wyda 912 mln zł ze sprzedaży TU Europa?

Środki ze sprzedaży TU Europa zostały w większości wykorzystane na rozwój działającego w Polsce Idea Banku. Najpierw za 199 mln zł odkupiliśmy od Getin Noble Banku 37 proc. udziałów w kapitale Idei. Następnie, jako właściciel 100 proc. udziałów w Idea Banku, zdecydowaliśmy się na jego dokapitalizowanie kwotą 245 mln zł. 78 mln zł zostało przeznaczone na spłatę obligacji TU Europa, a 62 mln zł posłużyło podwyższeniu kapitału Getin Noble Banku. Zapłaciliśmy też prawie 100 mln zł podatku. Prawie 110 mln zł zostało wydanych na rozliczenie innych transakcji.

Zostaje ponad 120 mln zł. Na co przeznaczycie te środki?

W najbliższym czasie planujemy udzielenie pożyczki należącemu do grupy i działającemu w Rosji Kuban Bankowi. Na ten cel przeznaczyliśmy 20–30 mln zł. Ostateczna kwota zostanie określona niebawem.

Kuban Bank osiągnął już próg rentowności. Jednak warunkiem jego szybkiego rozwoju jest stałe poszerzanie oferty produktowej i rozbudowa sieci dystrybucji. Rosja to największy w Europie rynek kredytów samochodowych. Rocznie sprzedaje się tam ok. 3 mln aut. Jako Carcade mamy teraz 18 proc. udziałów w rynku leasingowym, co daje nam 2. miejsce w tym kraju.

Finansujemy w ten sposób ponad 12 tys. aut rocznie. Chcemy, aby Kuban Bank, który obecnie kredytuje zakup ok. 400 pojazdów miesięcznie, szybko osiągnął poziom Carcade.

W przyszłym roku Kuban Bank zaoferuje swoim klientom nowoczesny rachunek bankowy oraz kredyty gotówkowe.

Będziecie jeszcze inwestowali w Idea Bank na Ukrainie? W tym roku miał podwoić sieć placówek do 100.

Już mamy 70 placówek, czyli o 20 więcej niż na początku roku. W czwartym kwartale zamierzamy otworzyć kolejne 30. We wrześniu zakończyliśmy także wdrażanie bankowości internetowej.

Na czym głównie zarabia Idea Bank Ukraina?

Ukraiński Idea Bank jest liderem rynku kredytów samochodowych. W segmencie kredytów gotówkowych zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce. Jesteśmy 6. bankiem pod względem wartości sprzedanych kredytów, a pod względem wartości depozytów zajmujemy 16. miejsce na rynku.

W ciągu ostatnich 8 miesięcy aktywa ukraińskich banków wzrosły o 4 proc., zaś Idei o 25 proc. Średniorynkowa wartość portfela kredytowego spadła, natomiast nasz bank odnotował 40-proc. przyrost jego wartości. Z sukcesem pozyskujemy również depozyty.

Gdy wchodziliśmy na ukraiński rynek, pod względem aktywów nasz bank był 110. na 180 banków. Teraz jest 72. Pod względem sumy bilansowej jesteśmy już w gronie 26 największych banków w kraju. Z satysfakcją obserwujemy dynamikę rozwoju tego banku.

A jakie są plany rozwoju Sombelbanku na Białoruś?

Sombelbank jest w pierwszej trójce działających na Białorusi banków pod względem przyrostu kredytów i depozytów. Na jego ofertę składają się – depozyty, kredyty gotówkowe i samochodowe, rachunki, kredyty dla MSP.

Rozwijając bank, koncentrujemy się na małych, nowoczesnych punktach bankowych. Do tej pory otworzyliśmy ich już 38. Do tego bank dysponuje 39 oddziałami i 24 kantorami. Do końca roku sieć dystrybucji będzie liczyć 115 punków obsługi klienta. Do końca 2013 roku planujemy otworzenie ponad 60 nowych miniplacówek i kantorów.

A jaki ma osiągnąć udział w rynku?

Udziały w rynku nie są jedynym wyznacznikiem sukcesu w biznesie. Naszym głównym celem jest osiągnięcie zwrotu z kapitału na poziomie minimum 20 proc. ROE Sombelbanku to już ponad 30 proc.

Czy holding planuje jeszcze jakieś zakupy w tym kraju, w regionie lub w Polsce? Ma w zapasie około 100 mln zł.

Zakup kolejnego banku nie jest konieczny dla pełnej realizacji planów biznesowych. Holding zawsze interesowały małe banki o dużym potencjale rozwoju, których cena była zbliżona do wartości księgowej.

Duży bank wymagający restrukturyzacji nie jest dla nas interesujący w kontekście potencjalnej akwizycji. Z uwagą przyglądamy się innym rynkom w regionie i nie wykluczamy żadnego scenariusza. Poza tym z zasady mówimy o tym, co zrobiliśmy, a nie co zamierzamy zrobić.