Drugi rok z rzędu Polska awansuje w rankingu "Doing Business". Bank Światowy zalicza nas do liderów reform, choć w wielu kategoriach w dalszym ciągu zajmujemy odległe pozycje.

W najnowszej edycji rankingu „Doing Business” Polska zajęła 45. pozycję, co oznacza, że w porównaniu z ubiegłym rokiem awansowaliśmy o trzy pozycje.

>>> Zobacz interaktywną mapę świata według rankingu "Doing Business 2014"

To drugi z rzędu rok, w którym podskoczyliśmy w przygotowywanym przez Bank Światowy zestawieniu – w poprzedniej edycji awansowaliśmy aż o 7 pozycji. Wyprzedzamy takie kraje jak Luksemburg, Słowacja czy Czechy, a autorzy rankingu uznali nas za jednego z liderów reform.

Jak wynika z raportu, największe postępy poczyniliśmy w zakresie wydawania pozwoleń na budowę – w porównaniu z zeszłoroczną edycją rankingu awansowaliśmy w tej kategorii aż o 16 pozycji na 88. miejsce. To zasługa likwidacji wymogu dostarczenia do urzędu opisu geotechnicznego. O dziewięć pozycji awansowaliśmy w kategorii rejestracja własności nieruchomości i zajmujemy teraz 54. pozycję.

Reklama

Polepszyły się również warunki rozpoczynania nowej działalności. W 2013 roku zajmowaliśmy pod tym względem 124. miejsce, w tym roku – 116. Awans zasługujemy zniesieniu wymogu rejestracji nowej spółki w Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To jednak w dalszym ciągu niezwykle odległa pozycja, a do założenia w Polsce spółki z o. o. potrzeba w naszym kraju 30 dni, podczas gdy średnia dla krajów OECD wynosi 11,1 dnia.

Bardzo niskie, bo aż 113 miejsce zajmujemy pod względem łatwości płacenia podatków. Rocznie na wypełnienie zobowiązań podatkowych potrzeba aż 286 godzin i wykonania 18 płatności. Co gorsza, w porównaniu z poprzednią edycją rankingu spadliśmy w tej kategorii aż o 9 pozycji.

>>> Czytaj też: Firmy rodzinne: biznes to najważniejsze dziecko w rodzinie

Liderzy rankingu

Za państwo najbardziej przyjazne biznesowi ponownie uznany został Singapur. W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Hongkong, Nowa Zelandia, USA oraz Dania.

Jak zauważają autorzy raportu, największe postępy jeżeli chodzi o łatwość prowadzenia biznesu poczyniły Ukraina, Rwanda, Rosja oraz Filipiny. Nasz kraj Bank Światowy uznaje za lidera reform wśród krajów rozwiniętych, należących do OECD.

Ranking „Doing Business” publikowany jest corocznie przez Bank Światowy i obrazuje łatwość prowadzenia biznesu w 189 krajach świata. Tegoroczna edycja obejmuje okres od połowy 2012 do połowy 2013 roku.

>>> Czytaj też: Skąd wziął się sukces Polski w rankingu Doing Business 2013?

ikona lupy />
Ranking Doing Business 2014 - poz.1-40 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Doing Business 2014 - poz.41-80 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Doing Business 2014 - poz.81-120 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Doing Business 2014 - poz.120-160 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Doing Business 2014 - poz.161-189 / Forsal.pl
ikona lupy />
Warszawa / ShutterStock