W czołówce rankingu Banku Światowego znalazły się też Hong Kong, Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone. Pierwszą dziesiątkę zamyka Wielka Brytania.

W poprzedniej edycji rankingu Polska zajmowała 55. miejsce, co oznacza że awansowaliśmy aż o 10 pozycji. Tak duży skok to jednak tylko efekt zmiany w metodologii rankingu. W rzeczywistości Polska wspięła się w zestawieniu jedynie o 3 oczka, z 48. miejsca. Bank Światowy w tym roku postanowił bowiem zweryfikować sposób obliczania dwóch wskaźników uwzględnianych w rankingu - handlu zagranicznego i płacenia podatków.

>>> Czytaj więcej o tegorocznym rankingu i zobacz pełne zestawienie 189 krajów

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xelion, awans Polski w rankingu ma przede wszystkim znaczenie marketingowe. "Jest to swojego rodzaju reklama - w Polsce się poprawia, można tu prowadzić biznes" - podkreśla analityk

Reklama

Kuczyński przestrzega jednak, by dobrej pozycji w rankingu nie utożsamiać z lepszą sytuacją obywateli. "Jeżeli się spojrzy na ten raport to możemy zobaczyć, że na 32. miejscu czyli 13 miejsc wyżej od nas, jest Rwanda, gdzie niedawno były rzezie i ludobójstwo, a na 8. miejscu, czyli w pierwszej dziesiątce, jest Gruzja, która niespecjalnie jest państwem, w którym chcielibyśmy żyć. Inaczej mówiąc - to co jest dobre dla biznesu, nie zawsze jest dobre dla przeciętnego obywatela i o tym trzeba zawsze pamiętać" - mówi Kuczyński.

Oto interaktywna mapa państw świata według wyników rankingu "Doing Business":