Po rozmowach szef dyplomacji Witold Waszczykowski był pytany między innymi o propozycję premiera Davida Camerona. Chce on ograniczeń w zasiłkach dla imigrantów, także pracujących na wyspach Polaków.

Minister Witold Waszczykowski przyznał, że poruszył tę kwestię podczas spotkania ze swoim brytyjskim odpowiednikiem. Dodał jednocześnie, że każdy kraj ma prawo do własnej polityki socjalnej. Jak zaznaczył, wszyscy mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa powinni mieć jednakowe przywileje socjalne, natomiast ich zakres "jest suwerenną decyzją rządu Wielkiej Brytanii".

Minister Waszczykowski dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ma własne pomysły, jak wesprzeć Polaków w kwestiach socjalnych, mieszkających zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Pytany o sprawę zasiłków szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond powiedział jedynie, że w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum dotyczące dalszego członkostwa w Unii. "Z pewnością kwestia zasiłków dla imigrantów też zostanie przy tej okazji wyjaśniona" - zapowiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

>>>Czytaj więcej: Rewolucja na rynku pracy? Minimum 2016 zł miesięcznie na zlecenie

Premier David Cameron już w ubiegłym roku oświadczył, że chce zmian w zasiłkach. Imigranci na wyspach, w tym także Polacy, musieliby przepracować cztery lata, żeby nabyć prawo do brytyjskich świadczeń socjalnych.