Jasiński z MF: Kontrole skarbowe przyniosły łącznie 832,6 mln zł w I półr.


Warszawa, 03.08.2016 (ISBnews) - Łączna wartość wpłat do budżetu oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu VAT wyniosła 832,6 mln zł w I półroczu 2016 r.n i była wyższa o 71,3% w skali roku, poinformował wiceminister finansów Wiesław Jasiński.
"Łącznie wpłaty i zatrzymanie wypłaty z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT wyniosły 832,6 mln zł i jest to o ponad 70% więcej niż w I półroczu 2015 r." - powiedział podczas konferencji Jasiński.
Według niego, wpłaty będące efektem wydanych decyzji były o prawie 30% wyższe niż w I pół.2015 r. i wyniosły 330,7 mln zł. Natomiast wpłaty będące efektem korekty deklaracji były ponad 50% wyższe r/r i wyniosły 140,4 mln zł. Z kolei zatrzymana wypłata z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT była wyższa o ponad 288% r/r i wyniosła 266,1 mln zł.
"Życzyliśmy sobie, żeby było lepiej, a okazało się, że jest dużo lepiej niż w ubiegłym roku. Liczymy na to, że efektywność będzie zdecydowanie większa w przyszłym roku, kiedy wejdę w życie kolejne zmiany w prawie" - dodał wiceminister.
Jego zdaniem, szara strefa liczona w stosunku do PKB w Polsce jest znacznie wyższa niż podają obecnie niektóre agencje badawcze. "Ja trzymam się wyliczeń, że jest to ponad 20% PKB. Na pewno nie jest to 10% jak podają niektórzy" - dodał Jasiński.
Wiceminister poinformował, że w I półroczu 2016 roku urzędy kontroli skarbowej wszczęły postępowania kontrolne w 222 podmiotach w zakresie cen transferowych i optymalizacji podatkowej, a zakończyły 92 postępowania.
"Łączna suma ustaleń kontroli urzędów wynosi obecnie: zobowiązanie podatkowe w podatkach dochodowych na kwotę 621 mln zł i zmniejszenie straty o kwotę 468 mln zł" - powiedział Jasiński.
Dodał, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione wyniki działania zespołu powołanego przez ministerstwo ds. centrów logistycznych.
Jasiński podkreślił również, że pakiet uszczelniający system podatkowy w Polsce jest gotowy. "W najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić szczegóły. Te zmiany będą procedowane po okresie wakacyjnym" - dodał.
(ISBnews