Brytyjska sieć handlowa Tesco przygotowuje się do stopniowego wycofywania się z Węgier – poinformował w piątek lokalny dziennik „Magyar Idok”. Koncern zdementował pogłoski, ale na rynku od dawna krążą spekulacje, że sieć może zwinąć biznes z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Według dziennika „Magyar Idok”, Tesco zamierza w ciągu roku zamknąć swoją węgierską centralę w Budaors na przedmieściach Budapesztu. Miałby to być początek stopniowego wycofywania się sieci z węgierskiego rynku. Jeden z byłych menadżerów Tesco zdradził też, że coraz więcej osób na wyższych stanowiskach opuszcza firmę ze względu na niepewną przyszłość węgierskiego oddziału spółki. Jednocześnie sieć ogranicza powierzchnię sklepów na Węgrzech i ma coraz większe kłopoty z realizowaniem usług on-line. Jak wynika z informacji gazety, coraz częściej zdarza się, że z powodów technicznych Tesco anuluje zamówienia klientów w sklepie internetowym.

Biuro prasowe Tesco zdementowało jednak doniesienia „Magyar Idok” o planach wycofania się z Węgier. „Prezes Tesco potwierdził z czerwcu, że Tesco chce rozwijać swój biznes w Europie Środkowej, w tym na Węgrzech” – poinformowała spółka w oświadczeniu przesłanym dziennikowi „Budapest Business Journal”.

O problemach Tesco głośno było ostatnio także w Polsce. Jak pisze portal portalspozywczy.pl, sieć przeprowadziła niedawno zwolnienia grupowe wśród kierowników hipermarketów, a na początku sierpnia poinformowano o kolejnych redukcjach zatrudnienia w działach sprzedaży internetowej. W związku z reorganizacją działu e-handlu, sieć postanowiła zrezygnować z usługi Ezakupy w Rzeszowie, Jeleniej Górze i Wałbrzychu, stawiając jednocześnie na rozwój sklepu internetowego w większych miastach. Wcześniej spółka podjęła decyzję o zamknięciu od września sklepów w siedmiu polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Legnicy, Mysłowicach i Rzeszowie.

W marcu ubiegłego roku Tesco połączyło zespoły zarządzania w Europie centralnej i wschodniej. W ocenie analityków, taki ruch miał być wstępem do ewentualnej sprzedaży biznesu w tym regionie. Czytaj więcej tutaj: To koniec Tesco w Polsce? Firma rozważa wycofanie się z Europy Środkowo-Wschodniej

Tesco działa na rynku Europy Środkowej od ponad 20 lat. Firma weszła na Węgry w 1995 roku i stała się trzecim największym pracodawcą w kraju. W 1996 roku firma otworzyła sklepy w Polsce, teraz jej największym rynku w regionie, a także w Czechach i na Słowacji. Tureckie Tesco rozpoczęło działalność w 2003 roku.