Jak ogłoszono na wczorajszej konferencji prasowej, pierwszą firmą przed którą klient będzie mógł uwierzytelnić informacje o sobie bez wychodzenia z domu jest PZU. Zamiast papierowych formularzy i przekazywania plastikowego dowodu, za pośrednictwem generowanego QR kodu i aplikacji mobilnej możliwe będzie szybkie przekazanie automatycznie potwierdzanych danych – np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL.

W efekcie, klienci zdalnie będą mogli zarejestrować się w aplikacji mojePZU i korzystając z niej umówić się na wizytę lekarską, a także uzyskać dostęp do swoich informacji medycznych i finansowych. Obecnie z aplikacji mojePZU korzysta ponad 1,1 mln użytkowników. – Pierwszy raz jesteśmy w stanie zdalnie potwierdzać dane z rejestrów państwowych – mówiła Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU. Jak dodała, możliwość ta jest szczególnie ważna w czasach pandemii, wymagających ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Usługa na dniach ma pojawić się na telefonach z systemem Android – czeka jeszcze na ostateczne potwierdzenie od Google. Na przełomie lipca i sierpnia będzie dostępna również na iPhone’ach.

Do podobnego uczestnictwa w mObywatelu mogą zgłaszać się też inne firmy. Minister cyfryzacji Marek Zagórskipodczas konferencji przyznał, że resort dalej prowadzi rozmowy z przedsiębiorstwami, które chcą wykorzystać podobny sposób uwierzytelniania informacji o swoich klientach. Jak mówił, niewykluczone, że będą mogły z niej skorzystać również mniejsze podmioty, a nawet startupy. Zastrzegł jednak, że firma musi być wiarygodna i rzeczywiście dawać pewność, że zgromadzone dane są wykorzystywane jedynie do prowadzenia działalności. Obecnie MC prowadzi takie rozmowy m.in. firmami z branży medycznej czy klubami fitness.

Potencjalnie, w ramach współpracy z instytucjami zaufanymi ma być możliwy przesył danych do systemów miejskich, odbioru świadectw czy dyplomów zawodowych, a także procesów rekrutacyjnych na uczelniach.

W najbliższych planach ministerstwa jest też uruchomienie mPrawa jazdy wraz z licznikiem punktów karnych, które zdaniem Marka Zagórskiego pomyślnie przeszło fazę testów. Obecnie w Sejmie jest procedowana ustawa Prawo o ruchu drogowym umożliwiająca zastąpienie go fizycznym dokumentem podczas kontroli. Zgodnie z ustaleniami między MC a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do końca roku w ramach mObywatela ma ukazać się też Karta Dużej Rodziny. Trwają też prace nad wprowadzeniem karty miejskiej i aglomeracyjnej – w czerwcu podpisano pierwsze takie porozumienie z władzami województwa małopolskiego. W efekcie Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowana z aplikacją mObywatel.

W dalszej perspektywie do aplikacji mają zostać dołączone kolejne funkcjonalności. Po uruchomieniu mLegitymacji szkolnej i studenckiej, resort chce wprowadzić analogiczne rozwiązanie dla rencistów i emerytów. Docelowo w ramach usługi użytkownicy będą mogli przedstawić też potwierdzenie prawa do wykonywania zawodu czy eZwolnienia i eSkierowania.

Autorzy aplikacji podkreślają, że wszystkie dane przekazywane są dobrowolnie przez użytkownika, który otrzymuje informacje na temat tego do których certyfikowanych instytucji przekazuje swoje dane. Nie pośredniczą w tym dodatkowo żadne systemy państwowe.

Obecnie z usługi mObywatel korzysta ponad 1,3 mln obywateli. By ją mieć konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Według danych MC obecnie dysponuje takim prawie 7,5 mln Polaków.