"Pan Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu PGNiG z końcem dnia 22 października 2020 roku" - czytamy w komunikacie. Spółka podała, że powodem decyzji Kwiecińskiego były sprawy osobiste.

Według źródeł Dziennika Gazety Prawnej, los Kwiecińskiego przypieczętował brak zainteresowania współpracą z domem mediowym współstworzonym przez Orlen. Z tą firmą PGNiG ma współtworzyć „narodowego czempiona”. Jak dowiedział się DGP, przynajmniej do czasu wyznaczenia nowego szefa, spółką gazową ma kierować jej wiceprezes Jarosław Wróbel, w latach 2018-20 prezes zarządu spółki Orlen Południe.

Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa PGNiG 9 stycznia 2020 roku.

Od września 2019 r. do wyborów parlamentarnych Kwieciński był w rządzie Mateusza Morawieckiego ministrem finansów, inwestycji i rozwoju. Wcześniej, od stycznia 2018 r., sprawował funkcję ministra inwestycji i rozwoju. Jeszcze wcześniej - w latach 2015-2018 był wiceministrem w Ministerstwie Rozwoju.

Reklama

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

71,88 proc. akcji należy do Skarbu Państwa, pozostałe 28,12 proc. do innych akcjonariuszy.