Google przekaże 630 mln USD na fundusz ugodowy dla klientów i 70 mln na fundusz, który zostanie wykorzystany przez stany.

Google został oskarżony o nadmierne obciążanie konsumentów

Zgodnie z ugodą, każdy z kwalifikujących się klientów dostanie co najmniej 2 dolary i będzie mógł otrzymać dodatkowe środki na podstawie swoich wydatków w Google Play między 16 sierpnia 2016 a 30 września 2023 r.

Reklama

Do ugody przystąpiło 50 amerykańskich stanów, Dystrykt Kolumbii, Portoryko i Wyspy Dziewicze.

Google został oskarżony o nadmierne obciążanie konsumentów poprzez bezprawne ograniczenia w dystrybucji aplikacji na urządzenia z Androidem i niepotrzebne opłaty za transakcje w aplikacjach.

Znacząca i długotrwała ulga dla konsumentów w całym kraju

Główny powód - stan Utah i inne stany ogłosiły zawarcie ugody we wrześniu, ale warunki zostały utrzymane w tajemnicy przed rozpoczęciem procesu Google z producentem "Fortnite" Epic Games. Kalifornijska federalna ława przysięgłych w zeszłym tygodniu zgodziła się z Epic Games, że część działalności Google w zakresie aplikacji stanowiła naruszenie zasad konkurencji.

Prawnicy stanów w swoim pozwie sądowym stwierdzili, że warunki ugody "przyniosą znaczącą i długotrwałą ulgę konsumentom w całym kraju". "Żaden amerykański organ antymonopolowy nie był jeszcze w stanie wyegzekwować od koncernu Google środków zaradczych tej wielkości" - dodali.

Koncern Google stoi w obliczu innych procesów sądowych kwestionujących jego praktyki w zakresie wyszukiwania i reklamy cyfrowej.