Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,37 proc. i wyniósł 38.521,36 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,23 proc. i wyniósł 4.954,23 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,23 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.609,00 pkt. Indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 wzrósł o 0,74 proc., do 1.951,61 pkt. Indeks zmienności VIX spadł o 4,32 proc., do 13,08 pkt.

Rynek próbuje wyciągnąć orła i reszkę z oświadczenia Powella

"Rynek próbuje wyciągnąć orła i reszkę z oświadczenia Powella i najnowszych wyników" - powiedział Adam Sarhan, dyrektor generalny 50 Park Investment, odnosząc się do ostatnich komentarzy prezesa Fed Jerome'a Powella, które rozwiały nadzieje na marcową obniżkę.

Reklama

Według Mathieu Rachetera, szefa strategii kapitałowej w Julius Baer, ostatnie wyniki i dobre perspektywy podwyższyły założenia dotyczące zysków, utrzymując wzrost wycen akcji spółek technologicznych o dużej kapitalizacji. „Chociaż wyceny nie są już niskie, wcale nie są też wygórowane – ryzyko pogorszenia widzimy jedynie we wskaźnikach wycen Tesli i Apple. Zalecamy trzymanie się zwycięzców, preferując Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft i Nvidia” – napisał Racheter w raporcie.

Analitycy UBS prognozują spadek rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych do 3,5 proc. do czerwca 2024 roku; prognozują także spowolnienie amerykańskiej gospodarki. Obecnie rentowności obligacji przekraczają poziom 4,1 proc. W takim otoczeniu nadal preferują oni jakościowe obligacje i akcje.

Inwestorzy nadal powinni liczyć się ze zmiennością na rynkach

Analitycy UBS uważają jednak, że inwestorzy w dalszym ciągu powinni liczyć się ze zmiennością na rynkach, biorąc pod uwagę potencjalne makroekonomiczne ryzyka. "Nadal uważamy, że amerykańska gospodarka spowolni, a inflacja spadnie w tym roku, co będzie stanowiło pozytywny sygnał dla jakościowych obligacji i akcji" - napisano w raporcie UBS z 6 lutego.

W ostatnich dniach pojawiły się kolejne wypowiedzi członków Fed, z których inwestorzy próbują wyczytać, kiedy Rezerwa Federalna rozpocznie obniżki stóp proc. Oczekiwania na szybko zbliżające się cięcia, w połączeniu z wysokimi zyskami gigantów technologicznych, przyczyniły się do wzrostu rynku w ostatnich tygodniach. Jednak ostatnie uwagi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella rozwiały nadzieje na marcową obniżkę stóp procentowych i wskazały, że cięcia mogą nastąpić znacznie później niż wcześniej oczekiwano. Prezes Fed Jerome Powell powtórzył, że potrzeba więcej dobrych danych, które potwierdziłyby, że inflacja spada, więc cięcie stóp w marcu jest mało prawdopodobne.

W poniedziałek prezes Fed z Chicago Austan Goolsbee ocenił, że dane ekonomiczne są na właściwej ścieżce i sugerują, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku normalizacji. Nie wykluczył obniżki stóp proc. w marcu, ale zaznaczył, że inflacja musi w dalszym ciągu wykazywać sygnały słabnięcia. Prezes Fed z Minneapolis Neel Kashkari ocenia, że Fed ma czas na podjęcie decyzji o zmianie stóp biorąc pod uwagę możliwość, że "wzrosła neutralna stopa proc." z powodu szybkiego spadku inflacji i odpornej na wzrost gospodarki.

Optymizm na giełdach w Chinach

Akcje Eli Lilly spadł niespełna 1 proc., chociaż zyskiwały w ciągu dnia po tym, jak firma opublikowała lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne. Palantir Technologies wzrósł ponad 30 proc. po tym, jak firma zajmująca się analizą danych zaprognozowała roczny zysk powyżej szacunków analityków z Wall Street. FMC Corp spadł ponad 11 proc. po prognozach słabszego od oczekiwań zysku w pierwszym kwartale, ponieważ dostawca środków ochrony roślin przewiduje niższe wolumeny sprzedaży w związku z wyczerpywaniem zapasów. Akcje Spotify zyskały prawie 4 proc. Prognozy dochodu operacyjnego za I kw. były wyższe od oczekiwań.

Akcje chińskich firm notowanych na giełdach w USA, takich jak Li Auto Bilibili i Tencent Music, wzrosły po kilka procent wobec optymizmu na giełdach w Chinach kontynentalnych na podstawie szeregu sygnałów świadczących o tym, że władze wzmacniają swoją determinację we wspieraniu sytuacji na rynkach finansowych.

Producent chipów NXP Semiconductors zyskał 1 proc. po lepszych niż oczekiwano wynikach za czwarty kwartał. NXP ogłosiło skorygowany zysk na akcję w wysokości 3,71 dolara, czyli o 8 centów powyżej szacunków analityków ankietowanych przez LSEG. Akcje spółki Chegg spadły 6 proc. po tym, jak prognozy dotyczące przychodów za pierwszy kwartał były mniejsze niż oczekiwano. Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 73,50 USD za baryłkę, po wzroście o 0,99 proc., a kwietniowe futures na Brent rosną o 0,91 proc. do 78,71 USD/b.