Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,13 proc. i wyniósł 38.726,33 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 4.997,91 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,24 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.793,72 pkt. Indeks spółek o małej kapitalizacji Russell 2000 wzrósł o 1,41 proc., do 1.977,98 pkt. Indeks zmienności VIX spadł o 0,23 proc., do 12,80 pkt.

"Ten rajd ma ręce i nogi, a także dalsze pole do popisu"

"Uważamy, że ten rajd ma ręce i nogi, a także dalsze pole do popisu. Ta narracja o miękkim lądowaniu jest dość potężna i zakwestionowanie jej zajmie trochę czasu” – powiedział w wywiadzie dla Bloomberg TV dyrektor BlackRock Investment Institute Jean Boivin, który przeważa amerykańskie akcje.

Reklama

„W najbliższej perspektywie problemem dla rynku może się okazać przekroczenie przez indeks S&P 500 psychologicznie ważnego poziomu 5.000 pkt, ale w kontekście makroekonomicznym zdominowanym przez miękkie lądowanie gospodarki i łagodzenie polityki banku centralnego, perspektywy dla ryzykownych aktywów są pozytywne” – powiedziała Skylar Montgomery Koning, starsza globalna strateg makro w TS Lombard.

Inwestorzy analizowali najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 218 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 227 tys. poprzednio, po korekcie z 224 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,871 mln w tygodniu, który skończył się 27 stycznia.

Disney przekroczył szacunki kwartalnych zysków

Analitycy oczekiwali 1,876 mln wobec notowanych poprzednio 1,894 mln, po korekcie z 1,898 mln. Zapasy amerykańskich hurtowników w grudniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu. Wstępnie szacowano +0,4 proc. Miesiąc wcześniej zapasy spadły o 0,4 proc., po korekcie z -0,2 proc.

Akcje Walta Disneya zwyżkowały na koniec dnia ponad 11 proc. po tym, jak gigant medialny przekroczył szacunki kwartalnych zysków i podniósł swoje prognozy w związku z cięciem kosztów. Producent chipów i projektant podzespołów Arm wzrósł prawie 50 proc. po tym, jak firma ogłosiła wyższe niż oczekiwano kwartalne zyski i optymistyczną prognozę zysków. Akcje PayPala spadły ponad 11 proc. po tym, jak firma zajmująca się płatnościami przedstawiła prognozy finansowe na cały rok i pierwszy kwartał, które były poniżej oczekiwań.

Producent odzieży Under Armour wzrósł na zamknięciu 0,13 proc., chociaż w ciągu dnia zyskiwał na wartości 6 proc. po podniesieniu prognozy rocznych zysków. New York Community Bancorp stracił 2 proc. po tym, jak pożyczkodawca próbował zwiększyć zaufanie inwestorów, mianując nowego prezesa wykonawczego i twierdząc, że może zmniejszyć ekspozycję na borykający się z problemami segment nieruchomości komercyjnych.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 76,51 USD za baryłkę, po wzroście o 3,59 proc., a kwietniowe futures na Brent rosną o 3,32 proc. do 81,85 USD/b.