Jak wynika z raportu, około 84 proc. obywateli Europy jest narażonych na oddychanie powietrzem zanieczyszczonym na poziomie przekraczającym wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, która jako pierwsza ocenia przedwczesną śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza w miastach w Europie. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie "The Lancet Planetary Health" podążanie za wytycznymi WHO może zapobiec około 52 tys. zgonów rocznie.

Z badań Barcelona Institute for Global Health, wynika, że śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu, które związane jest przede wszystkim z wysokotemperaturowym spalaniem paliw, głównie ze źródeł komunikacyjnych, ale również podczas produkcji energii, jest najbardziej dotkliwa w gęsto zaludnionych miastach w południowej i zachodniej Europie.

Ranking według zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu (NO2)

Reklama

Według badania najwięcej przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem dwutlenkiem azotu w Europie odnotowano w stolicy Hiszpanii, Madrycie. Drugim najbardziej zanieczyszczonym NO2 miastem Europy okazała się belgijska Antwerpia. Na trzecim miejscu czarnej listy uplasował się włoski Turyn. Kolejne były Paryż i Mediolan.

Pod względem zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu polskie miasta wypadają nieco lepiej niż w przypadku zanieczyszczeń drobnym pyłem zawieszonym PM2,5.

Według rankingu ISGlobal najwięcej przypadków śmiertelnych powiązanych z zanieczyszczeniem powietrza NO2 odnotowano w Warszawie. Stolica Polski plasowała się na 24. pozycji. W pierwszej setce (na 74. miejscu) znalazła się jeszcze Łódź i Górnośląski Związek Metropolitalny (84. pozycja).

Ranking według zanieczyszczenia drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5)

Dużo gorzej wypadają polskie miasta w zestawieniu uwzględniającym drobny pył zawieszony, znany również jako PM2,5, który pochodzi ze źródeł obejmujących ruch uliczny, ale też domowe spalanie paliw i działalność przemysłową.

W tym zestawieniu najgorzej wypada włoskie miasto Brescia, gdzie odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych związanych z drobnym pyłem zawieszonym PM2,5.

Wśród polskich miast najgorsza sytuacja jest na Górnym Śląsku. Pod względem przypadków śmierci z powodu pyłów zawieszonych Górnośląski Związek Metropolitalny uplasował się na piątej pozycji. Według szacunków ISGlobal, gdyby na tym terenie spełnione były zalecenia WHO dotyczące jakości powietrza, to roczna liczba zgonów mogłaby być mniejsza o ponad 1,7 tys.

W pierwszej 50 znalazło się jeszcze 15 miast: Jastrzębie-Zdrój (7), Rybnik (9), Żory (12), Radom (16), Warszawa (20), Kraków (28), Łódź (31), Lublin (34), Opole (36), Bielsko-Biała (42), Zgierz (43), Kielce (44), Tomaszów Mazowiecki (45), Częstochowa (46), Piotrków Trybunalski (49). Łącznie w rankingu ujęto 61. polskich miast.