Miedziowa spółka zleciła wykonanie analizy śladu środowiskowego i węglowego dla swoich głównych produktów - katod, walcówki i drutu Cu-OFE. Analizy i przygotowania deklaracji środowiskowej podjął się Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.

W KGHM mamy strategię i polityki dotyczące działań proekologicznych

W poniedziałek KGHM poinformował, że według tej analizy „produkty KGHM mają ślad niższy od średniej globalnej”.

Reklama

„W KGHM mamy strategię i polityki dotyczące działań proekologicznych, plany redukcji emisji i bardzo odpowiedzialnie podchodzimy do tych tematów. Nie jest nam obce hasło konkurencyjności klimatycznej, która staje się kluczowa na globalnym rynku gospodarczym. Ślad środowiskowy produktów KGHM pokazuje jedno – doskonale wiemy, co robimy, dbamy o otoczenie zewnętrzne, inwestujemy i osiągamy cele” – powiedział cytowany w komunikacie prezes KGHM Tomasz Zdzikot.

W komunikacie podkreślono, że przeprowadzone analizy „potwierdzają, że huty KGHM (Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Cedynia) produkują metale w sposób odpowiedzialny i zgodny z najwyższymi standardami”. „Huty mają wdrożony System Zarządzania Środowiskowego zgodny z wymaganiami normy ISO 14001. Dodatkowo Oddziały z Legnicy i Głogowa posiadają międzynarodowy certyfikat Copper Mark. KGHM liczy, że do tego grona wkrótce dołączy również Huta Miedzi Cedynia”.

KGHM buduje własne elektrownie fotowoltaiczne i kontynuuje projekty w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i źródeł wodorowych

KGHM przyjął politykę klimatyczną, w której zadeklarował osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. W ciągu najbliższych siedmiu lat spółka zamierza pozyskiwać 50 proc. energii na własne potrzeby ze swoich źródeł, w tym z OZE. „Obecnie praca bloków parowo-gazowych KGHM Polska Miedź S.A. może pokryć do 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną”.

Jak podkreślono, KGHM buduje własne elektrownie fotowoltaiczne i kontynuuje projekty w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i źródeł wodorowych. KGHM jest też zaangażowany w rozwój energetyki atomowej w kraju.

Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.

autor: Piotr Doczekalski