W przesłanym PAP komunikacie prasowym politycy opozycji przypominają, że dwa miesiące temu projekt ustawy o zakazie importu rosyjskiego LPG przygotowany przez posła KP-PSL Jacka Tomczaka, podpisany przez 48 posłów z różnych klubów z wyjątkiem PiS i Konfederacji, został złożymy w Sejmie. "Z dziwnych przyczyn prace nad nim nie ruszają. PiS robi wszystko by nie wszedł pod obrady Sejmu mimo, iż Polska jest największym importerem LPG w Unii Europejskiej, około 20 proc. pochodzi z Rosji" - podkreślono w komunikacie.

A przecież - jak dodano - "ponad rok temu premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin obiecywali, że 1 stycznia 2023 r. w Polsce rosyjskiego gazu LPG już nie będzie". "Mamy czerwiec, a rosyjski gaz LPG nadal płynie do Polski. W międzyczasie całkowite embargo na rosyjskie LPG wprowadziła Ukraina, która w ostatnich tygodniach uszczelniła swoje sankcje, zakazując wwozu rosyjskiego paliwa także z innych państw, czyli również z Polski. Jakie wpływy mają rosyjskie służby w PiS?" - pytają politycy opozycji.

Mit o końcu importu rosyjskiego gazu

Reklama

Według nich, "w ostatnich miesiącach Polacy są karmieni kłamstwami przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę i prezesa Orlenu Daniela Obajtka". "Oboje powtarzają, że uwolnili Polskę od rosyjskiego gazu. Na niedawnej konwencji PiS Daniel Obajtek chwaląc się swoimi zasługami po raz kolejny stwierdził, że w Polsce nie mamy rosyjskiego gazu" - podkreślono w komunikacie.

Zaznaczono w nim też, że w ostatnich miesiącach to właśnie Polska była jednym z najważniejszych krajów tranzytowych przy transporcie rosyjskiego gazu LPG na Ukrainę.

Opozycja do Morawieckiego: Skończmy import rosyjskiego LNG

"Dlatego apelujemy do premiera Morawieckiego: Niech pan poprze poselski projekt w sprawie embarga na rosyjski gaz LPG. Jeśli podlegli panu urzędnicy lekceważą pana deklaracje w ważnych dla Polski sprawach, zbudujmy porozumienie ponad podziałami. Naprawdę uwolnijmy Polskę od rosyjskiego gazu" - apelowali, cytowani w komunikacie, politycy opozycji.

W kwietniu posłowie klubów opozycyjnych: Lewicy, KO, KP-PSL oraz Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy, która wprowadza sankcje na rosyjski gaz LPG. Zwrócili się wówczas do posłów pozostałych ugrupowań, szczególnie Zjednoczonej Prawicy o jego poparcie.

Według raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, krajowe zużycie gazu płynnego LPG w 2022 r. wzrosło o 2,5 proc. rok do roku i wyniosło niemal 2,5 mln ton. Ponad 80 proc. stanowił import, udział w nim największego dostawcy - Rosji, spadł o ponad 10 pkt proc. do 47 proc.

autor: Edyta Roś