Forsal logo

Zielona transformacja w teorii. Rządy nadal dopłacają do paliw kopalnych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
29 sierpnia 2023, 07:49
ropa naftowa, ceny
Wbrew deklaracjom rządy dopłacają do paliw kopalnych/Shutterstock
Finansowanie zielonej transformacji z trudem dotrzymuje kroku rosnącym subsydiom dla tradycyjnych surowców energetycznych

Plany zakręcenia kurka z pieniędzmi dla ropy, gazu i węgla chwilowo poszły w odstawkę – to wnioski płynące z ostatnich raportów międzynarodowych organizacji i think tanków.

W przyszłym roku minie 15 lat od pierwszej deklaracji dotyczącej wygaszania „nieefektywnych” subsydiów dla paliw kopalnych. Do przyspieszenia likwidowania pomocy państwa zobowiązały się niecałe dwa lata temu, na szczycie klimatycznym w Glasgow. A w zeszłym roku grupa siedmiu najbogatszych państw demokratycznych wyznaczyła sobie cel ich wyeliminowania nie później niż do 2025 r.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Marceli Sommer
Marceli Sommer

Dziennikarz DGP. Główne obszary zainteresowania: transformacja energetyczna, surowce, polityki przemysłowe, nierówności społeczne, rywalizacja i zależności w gospodarce globalnej.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraDostęp do prądu to będzie dla milionów Ukraińców sprawa życia i śmierci »
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj