W piątek wieczorem resort klimatu i środowiska poinformował PAP, że 24 listopada br. minister Anna Moskwa wydała decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa dotyczącą budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańską firmą KHNP. Elektrownia miałaby powstać w Koninie-Pątnowie.

Atom zamiast węgla

Reklama

Szef MAP Jacek Sasin podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wydanie decyzji zasadniczej "daje zielone światło, aby ta inwestycja mogła być realizowana". "Ta decyzja (...) potwierdza, że inwestycja jest inwestycją wpisującą się w strategię energetyczną naszego kraju. Będzie stanowić ważny element naszego bezpieczeństwa energetycznego" - dodał.

Minister wskazał ponadto, że wydanie decyzji zasadniczej dla realizacji polsko-koreańskiego projektu atomowego pozwoli spółce odpowiedzialnej za tę inwestycję wystąpić o wydanie niezbędnych pozwoleń środowiskowych, technicznych.

Reaktory sąsiadami kotłów parowych

W połowie sierpnia br. zarząd spółki PGE PAK Energia Jądrowa poinformował, że wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce we współpracy z koreańskim dostawcą technologii, firmą KHNP, został złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Elektrownia ma powstać w 2035 r. w Koninie-Pątnowie w gminie Konin w Wielkopolsce, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK.

Siłownia ma mieć co najmniej dwa reaktory APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. PGE PAK Energia Jądrowa, w której ZE PAK i PGE mają po 50 proc. udziałów, ma przygotować trzy elementy inwestycji: studium wykonalności, badania terenu, lokalizacji oraz ocenę oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej.

Mały, ale równie skuteczny

Jacek Sasin zwrócił uwagę na konferencji, że ważnym elementem polskiego projektu atomowego są również małe reaktory. Przypomniał, że wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczącej sześciu małych reaktorów złożyła spółka Orlen Synthos Green Energy. "W dni dzisiejszym (poniedziałek - PAP) Ministerstwo Aktywów Państwowych przekaże do Ministra Klimatu i Środowiska opinie zgodnie z wymogiem ustawowym dotyczące tych również tych sześciu inwestycji w małe reaktory jądrowe" - poinformował.

autor: Michał Boroń