Pełnomocnik przypomniał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała kluczowe decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu.

Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 19 września 2023 r. przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Drugim dokumentem jest decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji, wydana 26 października 2023 r. przez wojewodę pomorskiego. "Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji jest ostateczna i przyznaje spółce Polskie Elektrownie Jądrowe prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy elektrowni jądrowej, a także jej późniejszej eksploatacji" - podkreślił pełnomocnik.

Zaznaczył ponadto, że w lokalizacji gdzie ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa rozpoczęły się już pierwsze, niezbędne na tym etapie projektu prace.

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała w piątek, że trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne, a prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap. Teren sprawdzany będzie do 6 metrów głębokości m.in. pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów np. z okresu II Wojny Światowej. Kolejnym etapem prac będzie karczowanie terenu.

Reklama

PEJ wyjaśniła, że badania terenowe rozpoczną się wiosną 2024, a za prace odpowiadać będzie firma Bechtel.

Spółka podkreśliła, że budowa pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest strategicznym dla kraju projektem. Ma on na celu m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy czystej i przyjaznej dla środowiska energii elektrycznej. Na budowie elektrowni jądrowej skorzystać ma też gmina gdzie powstanie elektrownia (dochody pochodzące z podatków, a także rozwój infrastruktury towarzyszącej).

Odpowiedzialnym za projekt elektrowni będzie konsorcjum Westinghouse-Bechtel z którym PEJ podpisały umowę na zaprojektowanie siłowni.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.(PAP)

Autor: Michał Boroń