Najwyżej wyceniana niemiecka firma przed IPO to Celonis (13 mld dolarów)wynika z danych CB Insights na 7.06.2023 r. Czym zajmuje się najcenniejszy jednorożec”? To firma programistyczna z Monachium, ale ma też siedzibę w Nowym Jorku.

Na drugim miejscu znalazł się niemiecki neobank z Berlina N26 (9,2 mld dolarów). Podium zamyka Personio, firma programistyczna z Monachium (8,5 mld dolarów).

Na czwartym miejscu: Trade Republic niemiecki broker internetowy z Berlina (5,4 mld dolarów).

W zestawieniu znalazł się też założony w 2020 r. w Berlinie Flink, zajmujący się dostawami artykułów z tzw. ciemnych sklepów.

Reklama

Niemiecki rynek podbija także spółka wefox od produktów ubezpieczeniowych (4,5 mld dolarów). Została założona w Szwajcarii w 2014 r. pod inną nazwą (FinanceFox), dziś działa również w Polsce.

Na siódmym miejscu Otto Bock HealthCare z Duderstadt w Niemczech (3,5 mld dolarów). Firma zajmuje się techniką ortopedyczną, powstała w 1919 r. jako Orthopädische Industrie GmbH w Berlinie.

Zestawienie zamyka Flixmobility – spółka z Monachium od przewozów krajowych oraz międzynarodowych pod nazwą FlixBus (3 mld dolarów).

Według danych CB Insights w Niemczech działa obecnie 29 startupów, których wycena rynkowa wynosi co najmniej 1 mld dolarów. Jak podkreśla Statista, większość jednorożców” w Niemczech ma siedzibę w niemieckich metropoliach.