Chińska firma Chery i hiszpański Ebro łączą siły w katalońskim przemyśle motoryzacyjnym

Podczas popołudniowej uroczystości z udziałem m.in. szefa rządu Katalonii Pere'a Aragonesa, premier Hiszpanii powiedział, że porozumienie zawarte pomiędzy chińską firmą samochodową Chery i hiszpańskim producentem aut Ebro “to symbol ponownego uprzemysłowienia kraju”.

Przypomniał, że do 2021 r. w tym katalońskim zakładzie wytwarzał pojazdy koncern Nissan. Przy produkcji chińskich aut o napędzie elektrycznym zatrudnienie znajdzie do 1250 osób, które wcześniej były zatrudnione w zakładzie Nissana.

Reklama

W fabryce, która będzie działać pod nazwą Ebro Factory, ma być wytwarzanych w ciągu roku do 50 tys. pojazdów z napędem elektrycznym. Do 2029 r. barcelońska fabryka ma zwiększyć roczną produkcję do 150 tys. aut.

Rozwój fabryki Ebro w Barcelonie: zwiększenie zatrudnienia i produkcji elektrycznych pojazdów

Z zapowiedzi wiceprezesa chińskiej grupy Chery Guibinga Zhanga wynika, że zatrudniła ona już w fabryce w Barcelonie 150-osobową załogę, a w kolejnych miesiącach sukcesywnie będzie zwiększać zatrudnienie oraz liczbę linii produkcyjnych.

Zhang wyjaśnił, że do końca sierpnia rozpocznie się w Barcelonie montaż pojazdów Chery Omoda 5, zaś do grudnia br. ruszy produkcja dwóch modeli SUV Ebro.

Marcin Zatyka (PAP)