Forsal logo

W 2023 roku w Polsce zbankrutowała rekordowa ilość konsumentów

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
3 stycznia 2024, 08:37
upadłość, bankructwo
W 2023 roku w Polsce zbankrutowała rekordowa ilość konsumentów/ShutterStock
W 2023 r. sądy ogłosiły upadłość 21 tys. konsumentów; to historyczny rekord - informuje w środowym wydaniu "Puls Biznesu". Dotychczas zbankrutowało już 94,5 tys. obywateli - dodaje.

W najnowszym wydaniu gazeta wskazuje, że potwierdziły się zapowiedzi ekspertów, iż 2023 rok będzie rekordowy pod względem bankructw osób fizycznych. Wskazywały na to - jak dodaje - wyniki poszczególnych miesięcy, znacząco wyższe od notowanych w latach poprzednich (tylko w październiku 2 tys. - niemal tyle, ile w całym 2015 r.).

Upadłość to de facto ratunek

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że skokowe wzrosty ogłaszanych upadłości konsumenckich zaczęły się w 2020 r. i z każdym kolejnym było ich więcej.

Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) zwraca uwagę, że rzeczywiście mamy kolejny rekord upadłości konsumenckich, lecz w skali całego społeczeństwa nie jest to duża liczba. "Nic groźnego ani niepokojącego się nie dzieje. Po prostu osoby, które z różnych przyczyn wpadły w spiralę zadłużenia, dostają możliwość ogłoszenia upadłości, która de facto jest dla nich ratunkiem" - wskazuje. I dodaje, że przy zbyt niskich dochodach te osoby zaciągnęły zbyt wiele pożyczek czy kredytów.

"Do tego dokładają się przyczyny makroekonomiczne, np. niedawne podwyżki stóp procentowych, coraz wyższe koszty życia, paliw i energii. To wszystko rzutuje na zdolności spłacania długów" - wylicza Nowrotek, cytowany przez gazetę. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
oprac. Jolanta Nabiałek

Dziennikarka, publicystka, copywriterka, aktywistka na rzecz praw zwierząt. Skończyła filologię polską, kulturoznawstwo i gender studies. Publikowała m.in. w „Teatraliach”, „Dzienniku Teatralnym”, na Forsal.pl, w „Krytyce Politycznej”, Magazynie „Vege” i Magazynie „Neuropozytywni”.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraJak zostać skarbem swojego pracodawcy? Bądź zblazowany, nagraj filmik i stań się viralem »
Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter Forsal.pl „Finanse osobiste” i otrzymuj najważniejsze informacje finansowe, które mogą wpłynąć na Twoje finanse osobiste.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj