Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) przypomniał, że druga połowa stycznia i luty to okres, w którym wiele osób planuje zimowy wypoczynek. "Jeśli zamierzasz w tym czasie przemieszczać się samochodem – własnym, wypożyczonym, zastępczym bądź też pożyczonym od kogoś z rodziny czy znajomych – to koniecznie upewnij się, że jego właściciel zadbał o ważne ubezpieczenie OC. Jego brak może słono kosztować" - zaapelował UFG.

Jest specjalna strona WWW

Fundusz wskazał, że aby sprawdzić, czy właściciel dowolnego pojazdu ma lub będzie miał w określonym dniu ważną polisę OC, należy wejść na stronę UFG.PL. w zakładkę "Sprawdź OC dla pojazdu".

Reklama

"W 2023 r. sprawdzano w ten sposób ubezpieczenie OC ponad 19 mln razy, czyli średnio ponad 50 tys. razy dziennie. Z usługi można korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie" - zaznaczono.

UFG podkreślił, że możliwość sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC może być przydatna w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i by upewnić się, że sprawca ma ważną polisę (oraz poznać jej numer i nazwę ubezpieczyciela). "Warto z niej jednak skorzystać także wtedy, gdy sami siadamy "za kółkiem".

"Warto również dla pewności sprawdzić OC autokaru, którym my sami, czy nasze dzieci będą podróżować na zimowy wypoczynek".

Nie przedłuży się samo

Fundusz zwrócił uwagę, że ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie i dodał, że należy samodzielnie w odpowiednim momencie (najpóźniej w ostatnim dniu ważności polisy wystawionej np. dla poprzedniego właściciela) zawrzeć nową umowę z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.

UFG podkreślił, że w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu bez ważnego OC, to właśnie ten kierowca solidarnie z właścicielem pojazdu odpowiada własnym majątkiem za pokrycie kosztów likwidacji szkody. "Ich wartość może wynieść od kilku tysięcy do kilku milionów złotych" - ostrzegł UFG.

Przypomniał również, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś niedopełnienie obowiązku może skutkować opłatą za brak OC. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska